içinde

Ne işe yaradığını bilmediğimiz 10 şey

Sürekli karşılaştığımız durumlar ya da gündelik hayatta sürekli kullandığımız eşyalarda gözümüze batan fakat ne işe yaradığını bilmediğimiz şeyler var… Gömleklerin arkasındaki düğme gibi, bilgisayar şarj kablosunun ortasındaki silindir ya da küçük kot cebi ve daha fazlası. Bu gibi şeylerle karşılaştıysanız ve gerçekten ne işe yaradığını merak ediyorsanız bu liste tam size göre.

#1 Gömleklerin arkasındaki düğme ne için?

Ne ise yaradigini bilmedigimiz 10 sey1 10

Bu düğmenin orada olma sebebi gömleği bükmeden veya katlamadan asmak için.

#2 Bilgisayar şarj kablosunun ortasındaki silindir ne için?

Ne ise yaradigini bilmedigimiz 10 sey10 6

Dizüstü bilgisayarınızın veya kameranızın şarj kablosundaki bu kalın kısmı mutlaka fark etmişsinizdir. Bu, 'ferrit filtre' adı verilen basit ama önemli bir cihazdır.Amaç, elektrik iletkeninden geçen parazitik akımları filtrelemektir.Yapısı çok basittir: Silindirin içinde kablo ile çevrili ferrit plakalar bulunur.

#7 Spagetti kaşığındaki delik ne için?

Ne ise yaradigini bilmedigimiz 10 sey3 3

Spagetti kaşığındaki delik, standart bir porsiyon için hazırlanacak hamur miktarını ölçmek için kullanılır. Açıkçası, herkesin iştahı aynı değildir, ancak bu delik, kuru makarnayı pişirmeden önce delikten geçirerek ortalama bir porsiyon ölçmenizi sağlar.

#8 Küçük kot cebi ne için?

Ne ise yaradigini bilmedigimiz 10 sey4 3

İlk olarak 1873'te Levi's markasının pantolonunda ortaya çıktı ve küçük cep saatini saklamak için tasarlandı. Dergilerde her zaman "saat cebi" olarak adlandırıldığını da fark edebiliriz.

#9 Tükenmez kalem kapağındaki delik ne için?

Ne ise yaradigini bilmedigimiz 10 sey5 2

Bu deliğin orada olma amacı geçmişte hayatta bu kapaktan boğulma riski ile karşı karşıya gelen insanlar olmuş, bu kapaktaki delikte böyle bir riski önlemek için eski bir kalem üreticisi olan BIC tarafından ortaya çıkmış, amaç eğer kapak yanlışlıkla yutulur ise delik sayesinde nefes borusunu tıkamayacak böylelikle boğulmayı önleyecek.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

dusen bir asansorde nasil hayatta kalinir 1

Düşen bir asansörde nasıl hayatta kalınır?

ilginc hasta sikayetleri 1 min 1

İlginç ve komik hasta şikayetleri