içinde

Zuckerberg Metaverse'den para kazanmaya başlıyor

Mark Zuckerberg metanın geleceği ile endişe içinde ve para kazanmaya devam etmek için sanalgerçekçilik ortamı olan metaverse’ye adım atmak istiyor

Meta , şirketteki azalan karlar ve kullanıcı sayıları arasında meta veri tabanından para kazanmanın yeni yollarını araştırıyor.

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dijital varlık satışlarının Meta’nın ücretsiz VR platformu Horizon Worlds‘de test edildiğini duyurdu.İlk denemeler, “bir avuç yaratıcının” moda aksesuarları veya sanal dünyalara VIP erişimi gibi sanal öğeler ve efektler satmasına izin verecek.

Zuckerberg Metaverseden para kazanmaya basliyor1

Mark Zuckerberg bir konuşmasında “Sanal ürünler satma ve dünyadaki şeylere erişim, genel olarak e-ticaret denkleminin yeni bir parçası” dedi .

Bazı katılımcılar Meta‘dan bonus ödemeler de alacaklar – ancak şirket hizmetlerini ücretsiz olarak sunmuyor. Horizon Worlds, satışlar için %25 gibi yüksek bir ücret talep edecek.

Bunu Meta Quest’te yapılan satışlar için %30’luk platform ücretine eklediğinizde, firma toplamda %47,5’e varan bir kesinti yapabilir.

Meta içerisinde sanal para kullanımı

Duyuru, Meta‘nın uygulamalarına sanal paralar, jetonlar ve borç verme hizmetleri eklemeyi planladığına dair raporların ortaya çıkmasından günler sonra geldi.

Kaynak: Financial Times‘ a göre meta çalışanları sanal para birimini Zuck Bucks olarak belirlediği ortaya çıktı

Madeni paranın Roblox‘ta kullanılan uygulama içi jetonlara benzemesi bekleniyor ve blok zincirine dayanması pek mümkün değil.

Başka bir potansiyel fikir, katkılar için ödül olarak “sosyal” veya “itibar” belirteçleri sunmaktır; bu, umarım  Çin’in sosyal kredi sisteminden daha yakın olacaktır. Ayrıca, etkileyicilere yaratıcı para sağlamak ve daha geleneksel borç verme hizmetleri sunmak için önerilerde bulunuldu.

Peki meta ne gibi zorluklar yaşadı?

Planlar, şirket için sıkıntılı bir zamanda ortaya çıktı.Şubat ayında Meta , Facebook‘un 18 yıllık tarihinde ilk kez günlük kullanıcı kaybetmesinin ardından  bir günlük bir hisse senedi çöküşü yaşadı .

Facebook Belgelerin den kaynaklanan serpinti , Apple’ın yeni uygulama izleme politikası TikTok’tan gelen rekabet ve meta veri tabanındaki yıllık 10 milyar dolarlık savurganlık endişeleri artırdı.

Gelir akışları için yeni fikirler sonunda düşüşü durdurabilir, ancak şirketin sosyal medyadan meta veriye geçişi bir şekilde karşılığını veriyor gibi görünüyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Chuando Tan

Yaşlanma karşıtını doğal yoldan bulan adam

Omrunuzun sonuna kadar oynayacaginiz 11 pc oyunu

Ömrünüzün sonuna kadar oynayacağınız 11 pc oyunu