içinde

Yapay zeka(AI) insan gibi inceleme yapabilirmi?

Robotlar artık çevremizi sarmaya devam ediyor. Bilim adamaları yapay zekanın(AI) artık ürün incelemeleri, ürün pazarlamaları ve insanlara özgü yorum yapma konusunda yardım etmesi ve eğitebilmek için kolları sıvadı

Tuck School of Business’ta doktora araştırma görevlisi olan Keith Carlson, “Kısmen çok sayıda farklı ürün nedeniyle inceleme yazmak insanlar ve bilgisayarlar için zorlayıcı” dedi. “Bu incelemeleri üreten ve kullanan insanlara yardımcı olmak için yapay zekanın nasıl kullanılabileceğini görmek istedik.”

Dartmouth ekibi araştırma için iki zorluk belirledi. İlki, bir makineye bir dizi mevcut içerik üzerinde eğitildikten sonra yalnızca az sayıda ürün özelliği kullanarak orijinal, insan kalitesinde incelemeler yazmanın öğretilip öğretilmeyeceğini belirlemekti. İkinci olarak, ekip, halihazırda birçok incelemenin mevcut olduğu ürünlerin incelemelerinin sentezlerini yazmak için makine öğrenimi algoritmalarının kullanılıp kullanılamayacağını görmek için yola çıktı.

Tuck School of Business‘ta işletme yönetimi yardımcı doçenti Prasad Vana, “Yorumları yazmak ve sentezlemek için yapay zekayı kullanmak, pazarın her iki tarafında da verimlilik yaratabilir” dedi. “Umut, AI‘nın daha büyük yazma iş yükleriyle karşı karşıya kalan gözden geçirenlere ve ürünlerle ilgili çok fazla içeriği sıralamak zorunda kalan tüketicilere fayda sağlayabilmesidir.”

Araştırmacılar, bilgisayar algoritmalarını eğitmek için geniş bir materyal mevcudiyeti nedeniyle şarap ve bira incelemelerine odaklandı. Bu ürünlerin yazıları, aynı zamanda, AI sistemleriyle çalışırken bir avantaj olarak, nispeten odaklanmış kelime dağarcığına sahiptir.

Yapay zekaAI insan gibi inceleme yapabilirmi

Bir makinenin sıfırdan faydalı incelemeler yazıp yazamayacağını belirlemek için araştırmacılar, yaklaşık 180.000 mevcut kod incelemesi üzerinde bir algoritma geliştirdiler. Makine öğrenimi sistemini eğitmek için ürün için, derecelendirme ve fiyat gibi faktörler için meta veri etiketleri de kullanıldı.

Bir makinenin sıfırdan faydalı incelemeler yazıp yazamayacağını belirlemek için araştırmacılar, yaklaşık 180.000 mevcut şarap incelemesi üzerinde bir algoritma geliştirdiler. Makine öğrenimi sistemini eğitmek için ürün menşei, üzüm çeşidi, derecelendirme ve fiyat gibi faktörler için meta veri etiketleri de kullanıldı.

Makine tarafından yazılan materyal daha sonra uzman olmayan çalışma katılımcıları tarafından, incelemelerin insanlar tarafından mı yoksa bir makine tarafından mı yazıldığını tespit edip edemediklerini test etmek için değerlendirildi. Araştırma makalesine göre, katılımcılar herhangi bir istatistiksel anlamlılık ile insan ve AI tarafından oluşturulan incelemeleri ayırt edemediler. Ayrıca, bir şarap satın alma niyetleri, şarapla ilgili insan ve makine tarafından oluşturulan incelemeler arasında benzerdi.

Yapay zekanın güvenilir şarap incelemeleri yazabileceğini keşfettikten sonra araştırma ekibi, “inceleme sentezleri” yazmak için AI kullanmanın etkinliğini belirlemek için bira incelemelerine döndü. Algoritma, yeni incelemeler yazmak için eğitilmek yerine, aynı ürüne ilişkin mevcut incelemelerden öğeleri toplamakla görevlendirildi. Bu, yapay zekanın çok sayıda değişken veriye dayalı olarak ürünler hakkında sınırlı ancak ilgili bilgileri belirleme ve sağlama becerisini test etti.

Dartmouth’da bilgisayar bilimi adayı olan Carlson“Orijinal bir inceleme yazmak, bilgisayarın nispeten dar bir veri kümesine dayalı olarak ifade etme yeteneğini test eder. Bir sentez incelemesi yazmak, sistemin mevcut bir kümede bulunan bazı temel fikirleri yakalayan bir inceleme üretmesinin beklendiği, ilişkili ancak farklı bir görevdir. Bir ürün için yapılan incelemelerin sayısı,” dedi

Algoritmanın inceleme sentezleri yazma yeteneğini test etmek için araştırmacılar, algoritmayı 14.000’den fazla bira üzerinde 143.000 mevcut inceleme üzerinde eğitti. Şarap veri setinde olduğu gibi, her incelemenin metni, orijinal yorumcular tarafından verilen ürün adı, alkol içeriği, stil ve puanlar dahil olmak üzere meta verilerle eşleştirildi. Şarap incelemelerinde olduğu gibi, araştırma, makine tarafından yazılan özetlerin çok sayıda incelemenin görüşlerini yararlı, insan benzeri bir şekilde toplayıp özetlemediğine karar vermek için bağımsız çalışma katılımcıları kullandı

Model bir ürünün incelemelerini girdi olarak almakta ve bu ürün için çıktı olarak bir sentez incelemesi oluşturmakta başarılıydı. Vana, “Modelleme çerçevemiz, bir ürünün ayrıntılı özelliklerinin mevcut olduğu ve ürünün yazılı bir özetinin gerekli olduğu her durumda faydalı olabilir” dedi. “Bunun, yüzlerce ürün satabilecek çevrimiçi platformlarda sommeliers veya bağımsız satıcılara ve restoranlara nasıl fayda sağlayabileceğini hayal etmek ilginç.” dedi.

Her iki zorluk da, inceleme dilini almak, işlemek ve çıktı almak için dönüştürücü mimarisine dayalı bir derin öğrenme sinir ağı kullandı. Araştırma ekibine göre, bilgisayar sistemleri profesyonel yazarların ve pazarlamacıların yerini almayı değil, daha çok işlerinde onlara yardımcı olmayı amaçlıyor. Örneğin, makine tarafından yazılmış bir inceleme, bir insan incelemecinin daha sonra gözden geçirebileceği bir incelemenin zaman kazandıran ilk taslağı işlevi görebilir.

Araştırma tüketicilere de yardımcı olabilir. Syntheses incelemeleri (çalışmadaki birayla ilgili olanlar gibi) birçok ürün incelemesini okumak için sınırlı zamanı olan kişilere yardımcı olmak için çevrimiçi pazarlardaki ürün ve hizmet kümelerine genişletilebilir. Araştırma ekibi, makine tarafından yazılan incelemelerin faydalarına ek olarak, insan tüketici davranışını etkilemek için bilgisayar algoritmalarını kullanmanın sunduğu bazı etik zorlukların altını çiziyor.

Pazarlamacıların, makine tarafından oluşturulan incelemeleri yanlış bir şekilde insanlara atfeterek daha iyi kabul görebileceğini kaydeden ekip, bilgisayar tarafından oluşturulan incelemeler sunulduğunda insanların olumlu karşılayacığını savunuyor

Carlson, “Diğer teknolojilerde olduğu gibi, bu ilerlemenin nasıl kullanıldığı konusunda dikkatli olmalıyız” dedi. “Sorumlu bir şekilde kullanılırsa, AI tarafından oluşturulan incelemeler hem bir üretkenlik aracı olabilir hem de faydalı tüketici bilgilerinin kullanılabilirliğini destekleyebilir.”

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Akilli telefon korsanalarina karsi dikkatli olun

Akıllı telefon korsanalarına karşı dikkatli olun

Otonom arac hiz rekoru kirdi

Otonom araç hız rekoru kırdı