içinde

Xiaomi telefonlarda bilinmeyen özellikler

Xiaomi cihazlarda, arkaplanda Youtube, resimden nesne silme, resimdeki gökyüzünü değiştirme gibi bir çok özelliği sizler nasıl kullanıldığını anlattık. Xiaomi ile birlikte gelen Xiaomi’nin arayüzü olan MIUI, gerek tasarımı ile olsun gerekse içinde barındırdığı özellikleri ile olsun kullanıcıları tatmin etmeyi başarıyor, özelleştirebileceğiniz bir çok alan bulunuyor bu sayede telefon değiştirmeden başka bir telefona geçmiş gibi hissettiriyor. Gelelim içeriğin konusuna içeriğin konusu;  Xiaomi telefonlardaki bilinmeyen özellikler. Şunu söylemekte fayda var bu özellikler MIUI12 sürümünde var fakat alt sürümlerde olmayabilir.

#1 Arkaplanda Youtube

1

Aslında bu özellikle ücret ödeyerek aldığınız Youtube Premium ile birlikte geliyor, Miui sayesinde bunu ücretsiz bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Miui arayüzü ile birlikte gelen Müzik uygulaması içerisinden alt bölümde yer alan "İzle" sekmesine girerek istediğiniz şarkıyı aratın ve açın ardından ister telefonunuzu kilitleyin isterseniz de başka bir işle uğraşın, açtığınız şarkı arka planda çalmaya devam edecek.

#2 Resimden nesne silme

2

Bu özellik herhangi bir resimden istemediğiniz bir objeyi, nesneyi silmenizi sağlar. Mesela çektiğiniz bir fotoğrafta istemediğiniz bir nesne var onu silmek istiyorsunuz tek yapmanız gereken çekilen görseli açmak, açtıktan sonra altta bulunan ikinci sıradaki düzenleme ikonuna dokunun, çıkan düzenleme ekranında yine alt kısımda bulunan "Sil" seçeneğini bulun. Ona dokunun ve burada istediğiniz nesneyi silebilirsiniz. Şunu söylemekte fayda var profesyonel sonuç çıkarmayabilir fakat yine de bazı yerlerde iş görüyor.

#3 Resimdeki gökyüzünü değiştirme

4

İstediğiniz resmi açın alt kısımda bulunan düzenleme ikonuna dokunun ardından çıkan alt kısımda çıkan seçeneklerden "Gökyüzü" seçeneğini seçin ve dilediğiniz gökyüzü seçeneklerden birini kullanın, isterseniz gökyüzünü gece yapın isterseniz gün batımı sizin tercihinize kalmış.

#4 Rastgele MAC adresi

5

Bazı ağlarda Wifi'ye bağlanma sorunu yaşıyorsanız bu sizin MAC adresinize tanımlanan izin ile ilgili yani o ağ siz bağlandığınız zaman MAC adresini tanıyor ve sizi engelliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda "Rastgele MAC adresi" özelliği ile ağa sorunsuz bir şekilde bağlanırsınız. 

Bu özelliği kullanmak için;

 "Wifi ayarlarına" gidin bağlı olduğunuz ağın üzerine dokunun sağ bakan "ok" simgesine dokunun çıkan ekranda en altta "Gizlilik" seçeneğini bulun ve dokunun. Açılan panelden "Rastgele MAC kullan" seçeneğini seçin.

Peki nedir bu rastgele MAC adresi?

Rastgele MAC özelliği siz ağa bağlandığınız zaman rastgele bir MAC adresi oluşturur, tekrar bağlandığınızda yine bir farklı MAC adresi oluşturur, kısacası sabit bir MAC adresiniz olmaz sürekli değişen bir MAC adresine sahip olmuş olursunuz.

#5 Ekran, Saat, Takvim widgeti

6

Ekranda bulunan Saat, takvim ve hava durumunu gösteren Widget aslında üç ayrı bölüme ait siz Widget içerisinde bulunan saatin üzerine dokunduğunuzda saati açar, tarih kısmına dokunduğunuzda size takvimi açar, hava durumu kısmına dokunduğunuzda hava durumunu açar.

#6 Uygulamalarda oynatılan videoyu telefon kilitliyken oynatabilme

7

Bu özellik gerçekten çok kullanışlı ve güzel bir özellik. Herhangi bir uygulama olsun içerisinde oynatılan bir videoyu telefonunuz kilitli olsa bile arka planda oynatabilirsiniz peki nasıl?. Öncelikle telefonun ayarlarına giriyorsunuz ardından "Özel özelikler" bölümüne giriyorsunuz daha sonra "Video araç kutusu" burada en altta "Video uygulamaları yönetin" kısmından bu özelliğin hangi uygulamalarda çalışmasını istiyorsanız o uygulamaları seçiyorsunuz seçtikten sonra örneğin WhatsApp uygulamasını seçtiniz WhatsApp'ı açın sol üste kenara yakın şekilde dikey çizgi çıkacak ona dokunun, video araç kutusu paneli açılacak "Kayıt" "Ekran görüntüsü" "Yansıtma" alanın sola kaydırın "Ekran kapalıyken sesi oynat" seçeneğine dokunun ve ekran kapanacak fakat video sesi arka planda oynatılacak.

#7 Kayan pencere

8

Kayan pencere özelliği son kullanılan uygulamaları açtığınızda son kullanılan herhangi bir uygulamaya basılı tutarak kenarda açılan dört seçenekte mouse benzer ikona dokunduktan sonra uygulamayı yapışkan hale getirebilirsiniz o uygulama artık yapışkan bir şekilde ekranda duracak, siz hangi uygulamayı açarsanız görebileceksiniz.

#10 Gizli ikinci alan

3

Telefonunuzun içerisinde başkalarının görmesini istemediğiniz uygulamalar, dosyalar, fotoğraflar olabilir bunları gizlemek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekler telefonunuzun ayarlarına girin "Özel özellikler" den "İkinci alan" "İkinci alan aç" açılan ekranda "Devam" diyerek kurulumu tamamlayın, bir şifre oluşturun isterseniz de parmak izi ekleyebilirsiniz ve son. Artık ikinci gizli bir ekranınız oldu. Burada olan herhangi bir dosaya, uygulama, fotoğraf normal ekranda gözükmez.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

Turkiye dijital paraya geciyor 1

Türkiye dijital paraya geçiyor

bu bitkiler evinizin havasini temizliyor

Evinizin havasını temizleyen 10 bitki