içinde ,

Windows 10'dan bloatware nasıl kaldırılır kesin çözüm

Windows‘un her zaman bir bloatware sorunu olmuştur. Bloatware, ihtiyacınız olmayan ve asla istenmeyen uygulamalar, hizmetler ve programlar için bir şemsiye terimdir ve Windows, varsayılan yüklenmiş uygulamalar ile birlikte gelir. Windows 11‘in piyasaya sürülmesiyle işler düzeldi ve Microsoft, kurulum medyasının yağını kesmeye başladı . Ancak Skype, 3DBuilder, Asphalt 8, Microsoft News, Feedback Hub gibi uygulamalar ve varsayılan olarak yüklenen (ve sisteminizde yer kaplayan) daha pek çok uygulamayla ilgili olarak bu hala bir sorundur .

Bloatware’i kaldırmak size iki şekilde yardımcı olur : Bir miktar depolama alanı kurtaracak ve bilgisayarınızı hızlandıracaksınız. Düşük kaliteli bir makine veya daha eski bir bilgisayar kullanıyorsanız veya daha hafif bir işletim sistemi çalıştırma fikrini seviyorsanız, bu kılavuz, sorunu tek bir komutla çözmenize yardımcı olabilir.

Bloatware’i kaldırmanın geleneksel yolu, bu gereksiz uygulamaları izlemeyi ve bunları birer birer kaldırmayı gerektirir . Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve Özellikler’de listelenen uygulamayı bulmanız koşuluyla, bir dereceye kadar bu hala çalışır . Burada bir bloatware uygulaması bulun, ve “ Kaldır ” seçeneğini seçin. İşlemi onaylayın ve takip edin. 

Windows 10dan bloatware nasil kaldirilir kesin cozum2

Ancak bu, Microsoft’un işletim sistemine gizlice giren gizli uygulamalar, sistem uygulamaları ve arka plan işlemleri için işe yaramaz ve işte bu noktada otomatik bir komut dosyası cankurtaran olabilir . Developer Sycnex’in Windows10Debloater betiği hem Windows 10 hem de Windows 11’de çalışır ve size tüm bloatware’leri veya bloatware listesinin özelleştirilmiş bir alt kümesini tek tıklama ile silebilrsiniz.

Başlamak için Başlat menüsüne gidin, “ Windows PowerShell ” i arayın , sonuca sağ tıklayın ve “ Yönetici olarak çalıştır ”ı seçin .

PowerShell penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın. Dosyaları GitHub deposundan otomatik olarak indirecek ve bir şeyler ters giderse diye bir sistem geri yükleme noktası oluşturacaktır.

iwr -useb https://git.io/debloat|iex

Bu komutu girmek , Cortana, One Drive ve daha fazlasını devre dışı bırakma seçeneklerini göreceğiniz yeni bir program başlatacaktır.

Customize Blocklist ” düğmesini tıklayın ve kaldırmak istediğiniz bloatware’i seçin . Dosyayı kaydedin ve ardından ” Remove Bloatware with Custom Blocklist ” düğmesini tıklayın.

Komut dosyası çalışacak ve seçilen uygulamaları kaldıracaktır. Tamamlandığında , bilgisayarınızı yeniden başlatın ve biraz daha yalın ve umarım biraz daha verimli çalışırsınız .

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

Magento Clau Temasi Kurulum Detayli Anlatim2

Magento Clau Teması Kurulumu Detaylı Anlatım

Mac ve Windowsta birden fazla kopyalama islemi yapin1 1

Mac ve Windows'ta birden fazla kopyalama işlemi yapın