içinde

WhatsApp'tan gereksiz mesajları filtreleme girişimi

Rutgers üniversitesi araştırmacısı WhatsApp‘ta kullanıcıların herkese açık grup gönderilerindeki gereksiz mesajlarını belirlemesine ve bunları filtreleyip silmeleri için bir teknik geliştirdi.

Uçtan Uca Şifreleme Çağında Önemsiz Mesajlaşmayı Atma, WhatsApp’a İlişkin Bir Örnek Olay” başlıklı çalışma, 2022 Web Konferansı’nda sunulacak. Araştırmacılar, 5,051 kamu politikasıyla ilgili WhatsApp’tan 2,6 milyon mesajı inceledi. Hindistan‘daki WhatsApp grupları, zaman içinde içeriği, URL‘leri ve spam mesaj kalıplarını analiz ediyor. WhatsApp, 2 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en popüler mobil mesajlaşma uygulamasıdır.

Yöneticiler tarafından bir grup için ilgi çekici olmayan veya uygun olmayan mesajlar olarak tanımlanan önemsiz şeylerin yaygınlığı, araştırmacıların beklediğinden çok daha yüksekti. Araştırmaya göre, bu gruplara gönderilen yaklaşık 10 mesajdan biri önemsiz mesajlardı.

Rutgers School of Communication and Information‘da Kütüphane ve Bilgi Bilimi bölümünde yardımcı doçent olan Kiran Garimella, “İstenmeyen mesajları ortadan kaldırmak, istenmeyen posta bombardımanına maruz kalan insanlar için bilgi tüketimini artırmak ve kullanıcıların ekonomik kaygılarını azaltmak için anahtardır” dedi. “Bazı önemsiz gönderiler, kullanıcıların kredi kartı bilgilerini çalmayı amaçlar.

Çalışma, en yaygın çöpün, veri setinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan iş ilanları olduğunu buldu. Diğer önemsiz mesajlar, bir URL‘ye tıklamaları teşvik eden ve bir ödül vaat eden “tıkla ve kazan”ı içeriyordu. Önemsiz mesajların yüzde 7,7’si satılık ürünler sunarken, yüzde 7,5’i kullanıcıların bir çevrimiçi hizmet aboneliğine yönlendirilmesi karşılığında bir hediye sunuyor ve çoğunlukla tıklanacak bir URL‘den oluşuyor.

whatsapp interface 1660652 1280 1

Araştırmacılar, WhatsApp genel gruplarını yönetmek için yöntemler geliştirdiler. E-posta ve Twitter gibi mesajlaşma sistemlerinden farklı olarak WhatsApp, uçtan uca şifreleme nedeniyle kullanıcı içeriğini okuyamaz veya denetleyemez. Bu, kullanıcı gizliliğini sağlarken, WhatsApp‘ın içeriği denetleyememesi, gereksiz göndericiler tarafından gönderilen spam ve istenmeyen mesajların platformdaki kullanıcı deneyimini etkileyebileceği anlamına gelir.

Araştırmaya göre, spam gönderenler birçok grup arasında gönderi paylaşıyor ve yöneticiler tarafından tespit edilip kaldırılmamak için genellikle birkaç kez görünüp kayboluyor. Önemsiz gönderiler, aynı spam iletilerini birkaç “etkin” gün boyunca yayar. Garimella, bu stratejinin son mesajlarda daha uzun bir ‘raf ömrü’ sağlayarak çöplerin görünürlüğünü iyileştirebileceğini söyledi.

Önemsizin önemli bir göstergesi, URL’ler ve telefon numaralarıdır. Önemsiz mesajların yaklaşık yüzde 90’ı bir telefon numarası, bir URL veya her ikisini içeriyordu (istenmeyen mesajlar için yüzde 36’nın aksine). Araştırmacılar, URL’leri ve telefon numaralarını kullanarak gereksiz dosyaları otomatik olarak tespit etmek için bir kodlama modeli oluşturdu. Bu, WhatsApp yöneticilerinin bu mesajları hızlı bir şekilde işaretlemesine ve kaldırmasına yardımcı olabilir, dediler.

Kullanıcı açısından bakıldığında, araştırmacılar, kullanıcıların bir mesajın telefon numarası, URL veya her ikisini birden içerip içermediğini algılayan bir sinyali kodladıkları bir model oluşturdular.

Garimella, “Yöntemlerimiz çok pratik ve uygulanabilir” dedi. “WhatsApp, gruplarında istenmeyen postaların yayılmasını durdurmak için bunları uygulayabilir ve tekniklerimiz platformda merkezi olarak kullanılabilirken, WhatsApp‘ın kullanıcılara gizliliklerini korumaları için sunduğu uçtan uca şifreleme garantilerine saygı duymaya devam edebilir.”

Herkese açık WhatsApp gruplarındaki istenmeyen e-postaları azaltmaya yönelik kapsamlı bir çabanın parçası olarak Garimella ve ortak yazarları, açıklamalı veri kümelerini ve kodlarını WhatsApp ile paylaşıyor ve diğer araştırmacıların kullanması için herkese açık hale getiriyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Kuantum bilgisayarlar icin gelismis Kubit uretimi

Kuantum bilgisayarlar için gelişmiş Kübit üretimi

Elon Musk Twitteri 44 milyar dolara almayi basardi

Elon Musk Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldı