içinde

WhatsApp, Facebook ve Instagram neden çöktü?

Dünya çapında milyarlarca insan tarafından kullanılan Facebook, WhatsApp ve Instagram çöktü. Çoğu insan için hayatlar kesintiye uğradı, işletmeler müşterilerden koptu ve bazı Facebook çalışanları ofislerine kilitlendi. Milyarlarca kişi tarafından kullanılan hayati bir iletişim platformları olan Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktükten sonra dünyanın bu uygulamalara ne kadar bağımlı olduğu ortaya çıktı.

Kullanıcılar, Facebook, Instagram ve WhatsApp’a girdiğinde hata mesajları göstermeye başladığını bildirdi. Dakikalar içinde Facebook internetten kayboldu. Şirket, hizmetlerin dengelenmesinin zaman alacağı konusunda uyarmasına rağmen, bazı uygulamaların yeniden kullanıcıya açılması uzun sürdü. Öyle olsa bile, etki geniş kapsamlı ve şiddetliydi. Facebook, mesajlaşma, canlı akış, sanal gerçeklik ve diğer birçok dijital hizmetle kendisini bir temel platform haline getirdi. Myanmar ve Hindistan gibi bazı ülkelerde Facebook, internet ile eş anlamlıdır. Dünya çapında 3,5 milyardan fazla insan , arkadaşları ve ailesiyle iletişim kurmak, siyasi mesajları dağıtmak ve reklam ve sosyal yardım yoluyla işlerini genişletmek için Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp’ı kullanıyor.

WhatsApp Facebook ve Instagram neden coktu3 4

Facebook ayrı zamanda diğer uygulamalara ve sitelere giriş yapmak içinde kullanılıyor, haliyle Facebook çöktüğünde, Facebook ile oturum hizmeti açan kullanıcılar hesaplarına giremediler.Teknoloji kesintileri nadir değildir, ancak aynı anda dünyanın en büyük sosyal medya şirketinden bu kadar hizmetin bir anda çökmesi oldukça sıra dışıydı. Facebook’un son önemli kesintisi, “teknik bir hatanın sitelerini 24 saat boyunca etkilediği 2019’da, bir snafu’nun en güçlü internet şirketlerini bile sakat bırakabileceğini” hatırlattı.

Bu sefer, Facebook pazartesi günü geç saatlerde, suçlunun veri merkezleri arasındaki trafiği koordine eden temel internet altyapısındaki değişiklikler olduğunu söyledi. Şirket, bunun iletişimi kesintiye uğrattığını ve diğer veri merkezlerine kademeli olarak yayıldığını ve “hizmetlerimizi durma noktasına getirdiğini” söyledi.Konuyla ilgili bilgisi olan üç kişi, bir ekibin Santa Clara, Kaliforniya’daki bir veri merkezindeki sunucu bilgisayarlarına erişmesinin ardından Facebook’un sonunda hizmeti geri yüklediğini söyledi. Sonra onları sıfırlamayı başardılar.Şirket kesinti için özür diledi. Uygulamaları tekrar erişilebilir olmaya başladıktan sonra Twitter’da “Üzgünüz” dedi.Bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz“. Pazartesi günü kesinti başladığında, Facebook ve Instagram kullanıcıları, uygulamaları kullanamadıkları için yakınmak ve eğlenmek için hızla Twitter’a döndü. #facebookdown hashtag’i de trend olmaya başladı. Olayla ilgili memler çoğaldı.

Müşterilere ulaşmak için Facebook ve Instagram’ı kullanan “huhclothing“, “Facebook’un düşmesiyle satışlarda binlerce kaybediyoruz” dedi. “Başkalarına çok fazla gelmeyebilir, ancak dört veya beş saatlik satışları kaçırmak, elektrik faturasını ödemek veya ayın kirasını ödemek arasındaki fark olabilir“. 

Delhi’de yemek dağıtım hizmetinin sahibi Samir Munir, Facebook sayfası üzerinden işletmeyi yürüttüğü ve WhatsApp üzerinden sipariş aldığı için müşterilere ulaşamadığını veya siparişleri karşılayamadığını söyledi. “Her şey bozuldu, tüm işim bozuldu” dedi.

Facebook çalışanlarına gönderilen ve The New York Times ile paylaşılan bir dahili nota göre, şirketin küresel güvenlik ekibi “tüm Facebook dahili sistemlerini ve araçlarını etkileyen bir sistem kesintisi konusunda bilgilendirildi“. Çalışanlar, işle ilgili cep telefonlarından arama yapmakta ve şirket dışındaki kişilerden e-posta almakta zorlandıklarını söyledi. Facebook’un iç iletişim platformu Workplace de devre dışı bırakılarak pek çok kişi işini yapamaz hale geldi. Bazıları iletişim kurmak için LinkedIn ve Zoom’un yanı sıra Discord sohbet odaları da dahil olmak üzere diğer platformlara yöneldi.

Ofiste çalışmaya geri dönen bazı Facebook çalışanları da dijital rozetleri çalışmadığı için binalara ve konferans salonlarına giremedi. Güvenlik mühendisleri, sunucu alanlarına gidemedikleri için kesintiyi değerlendirmekten alıkonulduklarını söyledi. 

WhatsApp Facebook ve Instagram neden coktu3 5

Facebook’un küresel güvenlik operasyonları merkezi; 

Kesintinin “İnsanlar için YÜKSEK bir risk ve Facebook’un İtibarı için YÜKSEK bir risk” olduğunu belirledi. Bir dahili nota göre, şirket sunucularının “manuel olarak sıfırlanmasını” denemek için kısa bir süre sonra Facebook’un Santa Clara veri merkezine küçük bir çalışan ekibi gönderildi.

Facebook’un ilk günlerinde, milyonlarca yeni kullanıcının ağa akın etmesi nedeniyle site ara sıra kesintiler yaşadı. Yıllar içinde, altyapısını ve hizmetlerini geliştirmek için milyarlarca dolar harcadı ve Prineville, Ore ve Fort Worth gibi şehirlerde muazzam veri merkezleri kurdu. Şirket ayrıca birkaç yıldır Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın altında yatan teknik altyapıyı entegre etmeye çalışıyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

Instagram Facebook ve WhatsApp coktu1

Instagram, Facebook ve WhatsApp çöktü

koronaya karsi bagisikliginizi guclendiren besinler

Koronaya karşı bağışıklığınızı güçlendiren besinler