içinde

Ukrayna'da yaşanan savaş nedeniyle otomobil satışları etkilendi

Geçtiğimzi günlerde Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle otomobil firmaları parça tedariği bakımından olumsuz etkilendi.

Çarşamba günü endüstri verilerine göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali zaten yarı iletken kıtlığı ile mücadele eden bir sektöre daha fazla sorun eklediğinden, Avrupa otomobil satışları Mart ayında düştü. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’ne (ACEA) göre, binek otomobil kayıtları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 düştü ve 844.187 adet satıldı.

Covid19 pandemisinin küresel ekonomiyi felç ettiği 2020 hariç, bu, istatistiklerin 1990’da başlamasından bu yana bir Mart ayı için en kötü performanstı. Otomobil üretimi, kilitlenme önleyici fren sistemlerinden hava yastıklarına ve park yardım teknolojisine kadar her şeye güç verdikleri için modern otomobiller için önemli bir bileşen olan ciddi bir yarı iletken sıkıntısı nedeniyle geçen yıldan bu yana dünya çapında engellendi.

Ukraynada yasanan savas nedeniyle otomobil satislari etkilendi0

Savaş, araba kablo demetlerinde kullanılan ve Ukrayna’nın üreticisi olduğu kablolar gibi diğer parçaların kıtlığına yol açtı. Avrupa’daki birçok fabrika, kablo eksikliği nedeniyle atıl kalmak zorunda kaldı ve Volkswagen, bir dizi Alman tesisinde üretimi geçici olarak askıya aldı.

ACEA rakamlarına göre, Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Mart ayında satışların neredeyse dörtte bir oranında düştüğünü gördü. ACEA, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle daha da şiddetlenen devam eden tedarik zinciri kesintileri, otomobil üretimini olumsuz etkiledi” dedi.

Dernek, Avrupa’daki çoğu ülkenin Mart ayında otomobil satışlarında çift haneli düşüşler kaydettiğini belirtirken, en büyük pazar olan Almanya‘da yüzde 17,5 düşüş kaydetti. Fransa‘da yaklaşık yüzde 20, İtalya ve İspanya‘da yaklaşık yüzde 30 ve İspanya’da yaklaşık yüzde 40 oranında daha büyük düşüşler yaşandı. Avrupa Birliği dışında, İngiltere‘de satışlar yüzde 14,3 düştü.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Bilim adamlari goruntu piksellemeSTEGO algoritmasi gelistiriyorlar

Bilim adamları görüntü pikselleme(STEGO) algoritması geliştiriyorlar

Gorme engelliler icin yapay zekaAI isbirligi2

Görme engelliler için yapay zeka(AI) işbirliği