içinde

Ukraynada bombalan okulda 60’dan fazla kişi öldüğü tahmin ediliyor

Ukraynalı yetkililer moskava güçlerini Mariupol‘un da bulunan bir çelik fabrikasında savunma güçlerini yakalamak için çabalarken, bir Rus bombasının sığınak olarak kullanılan bir okulu bombalaması sonucu 60’dan fazla kişinin öldüğünden korkuluyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cumartesi günü doğudaki Bilohorivka kasabasında bildirilen okul bombalamasından “dehşete düştüğünü” söyledi ve savaşta “en yüksek bedeli sivillerin ödediğini” bir başka hatırlatma olarak nitelendirdi. Yetkililer, bodrumda yaklaşık 90 kişinin barındığını söyledi. Acil durum ekipleri iki ceset buldu ve 30 kişiyi kurtardı, ancak Luhansk eyaletinin valisi Serhiy Haidai Telegram mesajlaşma uygulamasına “büyük olasılıkla enkaz altında kalan 60 kişinin tamamı öldü” dedi.

Rus bombardımanı ayrıca yakınlardaki Pryvillia kasabasında yaşları 11 ve 14 olan iki çocuğu da öldürdüğünü söyledi. Luhansk, doğuda Rusya güçlerinin ele geçirmeye çalıştığı endüstriyel merkez olan Donbas’ın bir parçası. Moskova Pazartesi günü bir Zafer Bayramı askeri geçit töreni ile Nazi Almanyası’nın 1945 teslimini kutlamaya hazırlanırken, bir dizi Batılı lider ve ünlü destek gösterisi için Ukrayna’ya sürpriz ziyaretler yaptı.

ABD’li First Lady Jill Biden, Ukraynalı mevkidaşı ile bir araya geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesinin bayrağını Kiev’deki büyükelçiliğine dikti. Ve U2’den Bono, grup arkadaşı The Edge ile birlikte, bomba sığınağı olarak kullanılan bir Kiev metro istasyonunda 1960’ların “Stand by Me” şarkısını söyleyerek sahne aldı. ABD’nin yeni atanan Ukrayna büyükelçisi Kristina Kvien, Amerikan Büyükelçiliği’nde bir fotoğrafını yayınladı ve Moskova kuvvetlerinin haftalar önce Kiev’i işgal etme çabalarını terk etmesi ve Ukrayna’ya odaklanmaya başlamasının ardından ABD’nin Ukrayna başkentine nihai dönüşü için planlarını anlattı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy ve diğerleri son günlerde Rus saldırılarının yalnızca Zafer Bayramı öncesinde daha da kötüleşeceği konusunda uyardı ve bazı şehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan etti veya insanları halka açık yerlerde toplanmamaları konusunda uyardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kızıl Meydan’daki askerlere hitap ederken Ukrayna’da bir tür zafer ilan etmek isteyebiliriz dedi

ABD’nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield CNN‘e verdiği demeçte, “Yarın kutlayacak hiçbir şeyleri yok” dedi. “Ukraynalıları yenmeyi başaramadılar. Dünyayı bölmeyi veya NATO‘yu bölmeyi başaramadılar. Ve sadece kendilerini uluslararası alanda tecrit etmeyi ve dünya çapında bir parya devlet olmayı başardılar.” Rus kuvvetleri, büyük ölçüde enkaza dönüşen Mariupol‘u ele geçirmeyi tamamlamak için mücadele etti. Tahmini 2.000 Ukraynalı savaşçının son direnişlerini yaptığı geniş sahil çelik fabrikası, şehrin Rus kontrolü altında olmayan tek kısmıydı.

Azovstal fabrikasında savaşçılara sığınan son kadın, çocuk ve yaşlı siviller Cumartesi günü tahliye edildi. BM yetkilileri, çelik fabrikalarından ve Mariupol‘un diğer bölgelerinden tahliye edilen 170’den fazla kişiyi taşıyan otobüslerin Pazar günü Ukrayna’nın elindeki Zaporizhzhia kentine ulaştığını söyledi. Çelik fabrikasındaki Ukraynalı savunucular, Rusların silahlarını bırakmaları için belirlediği süreleri reddetti. Çelik fabrikasını elinde tutan Ukraynalı Azak Alayı komutan yardımcısı Yüzbaşı Sviatoslav Palamar, bölgenin gece boyunca savaş uçakları, topçular ve tanklar tarafından hedef alındığını söyledi.

Azak Alayı’nın bir diğer üyesi olan Teğmen Illya Samoilenko, tesiste birkaç yüz yaralı asker olduğunu söyledi, ancak kaç tane güçlü savaşçı kaldığını açıklamayı reddetti. Savaşçıların can kurtaran ekipmanları olmadığını ve bombardımanın altında çöken sığınaklardan insanları kurtarmak için elleriyle kazmaları gerektiğini söyledi. Samoilenko, “Bizim için teslimiyet kabul edilemez çünkü düşmana böyle bir hediye veremeyiz” dedi. Ukrayna hükümeti, savunucuların güvenli geçişini sağlamaya çalışmak için uluslararası kuruluşlara ulaştı.

Ekonomik cephede, Yedili endüstriyel demokrasilerin liderleri, Rus petrolünün ithalatını yasaklama veya aşamalı olarak durdurma sözü verdi. G-7, ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşuyor. ABD ayrıca Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar ilan etti, Rusya’nın en büyük üç televizyon kanalından Batı reklamlarını keserek, ABD’deki muhasebe ve danışmanlık firmalarının hizmet vermesini yasakladı ve Rusya’nın endüstriyel sektörünü ahşap ürünler, endüstriyel motorlar, kazanlar ve buldozerlerden kesti.

Trudeau, Zelenskyy ile görüşerek Rusya’nın Kiev‘i alma girişiminde hasar gören Irpin’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ukrayna cumhurbaşkanı ayrıca daha fazla savunma yardımını görüşmek üzere Kiev‘de Alman parlamento başkanı Bärbel Bas ile bir araya geldi.

Jill Biden, Zelenskyy‘nin eşi Olena Zelenska ile sürpriz bir Anneler Günü toplantısı için batı Ukrayna’yı ziyaret etti.Zelenskyy, 77 yıl önce Avrupa’da Müttefiklerin zaferinin gününü kutlayan bir video adresi yayınladı ve Rusya’nın Ukrayna‘yı işgali ile Nazizmin kötülükleri arasında paralellikler kurdu. Siyah beyaz görüntülerde Zelenskyy, Kiev‘in bir banliyösü olan Borodyanka’da harap bir apartmanın önünde dururken görülüyor.

Zelenskyy, nesiller boyu Ukraynalıların, Holokost’un dehşetinin tekrarlanmasına izin vermemek için sıklıkla kullanılan bir ifade olan “Bir daha asla” kelimelerinin önemini anladığını söyledi. Başka bir yerde, Ukrayna‘nın kıyısında, patlamalar yine Karadeniz’in ana limanı Odesa’da yankılandı. Yerel basına göre en az beş patlama duyuldu. Ukrayna ordusu, Moskova’nın ana çabalarını doğu ve güney Ukrayna’daki hava sahası altyapısını yok etmeye odakladığını söyledi.

Ukrayna ordusu, savaşı 11. haftasına kadar sürdüren azimli direnişin bir işareti olarak, savaşın ilk günlerinde ele geçirilen bir Karadeniz adasında Rus mevzilerini vurdu. Planet Labs tarafından çekilen bir uydu görüntüsü, adadaki iki bölgeden yükselen dumanı gösterdi. Ancak Moskova kuvvetleri güneyde geri adım atma belirtisi göstermedi. Uydu fotoğrafları, Rusya’nın Kırım Yarımadası’ndaki küçük bir üste zırhlı araçlar ve füze sistemleri yerleştirdiğini gösteriyor.

Son günlerdeki en yoğun çatışma doğu Ukrayna’da gerçekleşti. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Kharkiv yakınlarındaki kuzeydoğuda bir Ukrayna karşı saldırısı, Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ne göre “önemli ilerleme” kaydediyor. Ancak bölgesel yetkililer, Ukrayna ordusunun doğudaki güç durumdaki Popasna kentinden çekildiğini söyledi.

Kremlin yanlısı ayrılıkçı Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bir temsilcisi olan Rodion Miroshnik, kuvvetlerinin ve Rus birliklerinin iki ay süren şiddetli çatışmalardan sonra Popasna’nın çoğunu ele geçirdiğini söyledi. Harkov bölge idaresi, Harkov şehrine yaklaşık 50 kilometre (30 mil) uzaklıktaki Bogodukhiv kasabasına düzenlenen bombalı saldırıda üç kişinin öldüğünü söyledi. Harkov’un güneyinde, Dnipropetrovsk eyaletinde vali, 12 yaşındaki bir çocuğun bulduğu misket bombası tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Facebook Avustralya saglik sitelerini engellemekle suclaniyor

Facebook, Avustralya sağlık sitelerini engellemekle suçlanıyor

Antalya spor deplasmana rekor icin cikacak

Antalya spor deplasmana rekor için çıkacak