içinde

Twitter'ın Elon Musk'a karşı zehir hapı savunması

Twitter’ın yeni sahibi olmaya çalışan Elon Musk‘ı zehir hapı stratejisi ile durdurmayı planlıyor.

Devralmalar genellikle dostane ilişkilerdir. Şirket yöneticileri, bir şirket veya yatırımcı grubuyla başka bir iş için teklif verirken çok gizli görüşmelerde bulunur. Bazı müzakerelerin ardından, birleşme veya devralma yapan şirketler bir anlaşmaya varıldığını duyurur.Ancak diğer devralmalar doğası gereği daha düşmanca olabilir. Her şirket devralınmak istemez. Elon Musk’ın 43 milyar dolarlık Twitter’ı satın almak için yaptığı teklifte durum böyle.

Şirketlerin cephanelerinde bu tür istenmeyen gelişmeleri önlemek için çeşitli önlemler var. Devralmaya karşı en etkili önlemlerden biri, daha uygun bir şekilde “zehir hapı” olarak da bilinen hissedar hakları planıdır. Bir yatırımcının bir şirkette çoğunluk hissesi biriktirmesini engellemek için tasarlanmıştır.

Twitter, Musk’ın bir Menkul Kıymetler ve Borsa başvurusunda devralma teklifini açıklamasından kısa bir süre sonra 15 Nisan 2022’de bir zehirli hap planını kabul etti .Ben bir kurumsal finans uzmanıyım . Zehirli hapların, en azından şimdiye kadar, istenmeyen teklifleri savuşturmakta neden etkili olduğunu açıklamama izin verin.

https://www.tagesspiegel.de/themen/twitter-und-tweets/FQAAAAAdAAAAABA_

Zehir hapı stratejisi nedir?

Zehir hapları , 1980’lerin başında , şirket akıncılarına karşı, devralma çabalarını etkili bir şekilde zehirlemek için bir savunma taktiği olarak geliştirildi – casusların yakalandıkları takdirde yuttuğu varsayılan intihar haplarını anımsatıyor .

Zehirli hapların birçok çeşidi vardır , ancak genellikle hisse sayısını arttırırlar, bu da teklif sahibinin hissesini sulandırmak ve onlara önemli bir mali kayba neden olur.

Diyelim ki bir şirketin her biri 10 ABD Doları değerinde 1.000 adet hissesi var, bu da şirketin 10.000 ABD Doları değerinde bir piyasa değerine sahip olduğu anlamına geliyor. Aktivist bir yatırımcı, 1000$’a 100 hisse satın alır ve şirkette %10’luk önemli bir hisseye sahip olur. Ancak şirket, herhangi bir düşman teklif sahibi hissesinin %10’una sahip olduğunda tetiklenen bir zehir hapına sahipse, diğer tüm hissedarlar birdenbire indirimli fiyattan ek hisse satın alma fırsatına sahip olacaklardır – örneğin, piyasa fiyatının yarısı. Bu, aktivist yatırımcının orijinal hissesini hızla seyreltme ve aynı zamanda onu eskisinden çok daha az değerli hale getirme etkisine sahiptir.

Twitter da benzer bir önlem aldı. Yönetim kurulu tarafından onaylanmayan bir satın alma işleminde herhangi bir hissedar şirkette %15 hisseye sahip olursa, diğer hissedarlar Musk‘ın yakın zamanda satın aldığı %9,2’lik hisseyi sulandırarak indirimli ek hisse satın alma hakkına sahip olacaktır.

Zehir hapları kısmen yararlıdır, çünkü hızlı bir şekilde alınabilirler, ancak genellikle son kullanma tarihleri vardır. Örneğin Twitter‘ın benimsediği zehirli hapın kullanım süresi bir yıl içinde doluyor.

Twitterin Elon Muska karsi zehir hapi savunmasi 2

Peki başarılı bir taktik mi?

Papa John’s, Netflix, JCPenney ve Avis Budget Group gibi birçok tanınmış şirket , düşmanca devralmaları başarıyla savuşturmak için zehirli haplar kullandı. Ve yaklaşık 100 şirket 2020’de zehirli hapları benimsedi çünkü pandemi piyasasındaki dalgalanmanın neden olduğu artan hisse senedi fiyatlarının onları düşmanca devralmalara karşı savunmasız hale getireceğinden endişe duyuyorlardı .

Hiç kimse , istenmeyen bir devralma teklifini savuşturmak için tasarlanmış bir zehirli hapı tetiklemedi – veya yutmadı – ve bu tür önlemlerin devralma girişimlerini savuşturmada ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Bu tür devralma önleme önlemleri, genellikle bir şirketin değerine ve performansına zarar verebilecek zayıf bir kurumsal yönetim uygulaması olarak hoş karşılanmazHissedarların ve dışarıdan gelenlerin yönetimi izleme kabiliyetine engel olarak görülebilirler ve potansiyel alıcılardan daha cömert teklifler almaktan çok yönetim kurulunu ve yönetimi korumakla ilgilidirler.

Bununla birlikte, örneğin şirket için daha yüksek bir teklife yol açarlarsa, hissedarlar zehirli haplardan yararlanabilir.  Bu, başka bir teklif veren –103 milyar dolarlık bir özel sermaye şirketi – ortaya çıktığı için Twitter‘da zaten oluyor olabilir .

Ve 82 milyon Twitter takipçisine attığı tweetlere bakılırsa Musk’ın yaptığı da bu gibi görünüyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Metaverse evrenimizin sahte oldugunu kanitlamaya calisiyor

Metaverse evrenimizin sahte olduğunu kanıtlamaya çalışıyor

Neftlix sifrelerinizi paylasmaya veda edin

Neftlix şifrelerinizi paylaşmaya veda edin