içinde

Tam otonom dronlar artık sık ormanlarda uçabiliyor

Çin’de bululunan bambu ormanında 10 adet mavi drone havalanıyor vr ormanın sık ve karmaşık olmasına rağmen uçuşlarını tam otonom bir şekilde uçuşlarını gerçekleştirdiler.

Xin Zhou liderliğindeki ekip, “Burada, böyle bir geleceğe doğru bir adım atıyoruz” diye yazdı. Teoride, koruma ve afet yardımı çalışmaları için havadan haritalama da dahil olmak üzere sayısız gerçek dünya uygulaması vardır. Ancak, uçan robotların birbirlerine veya nesnelere çarpmadan yeni ortamlara uyum sağlayabilmeleri ve böylece güvenli bir uçuş gerçekleştirebiliyorlar. Araştırmada yer almayan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Lozan’da robotist Enrica Soria, drone sürülerinin geçmişte test edildiğini, ancak ya engelsiz açık ortamlarda ya da programlanan bu engellerin konumuyla birlikte test edildiğini söyledi. AFP Deneyin “etkileyici” olduğunu ekleyerek, “Bu, ilk kez yapılandırılmamış bir ortamda, vahşi doğada başarılı bir şekilde uçan bir drone sürüsü var” dedi.

Avuç içi büyüklüğündeki robotlar, derinlik kameraları, yükseklik sensörleri ve bir yerleşik bilgisayar ile amaca yönelik olarak yapılmıştır. En büyük ilerleme, sürü içinde çarpışmadan kaçınma, uçuş verimliliği ve koordinasyonu içeren akıllı bir algoritmaydı.

Bu dron‘lar GPS gibi herhangi bir dış altyapıya bağlı olmadığı için doğal afetlerde sürüler kullanılabiliyor. Örneğin, hasarı araştırmak ve nereye yardım gönderileceğini belirlemek için depremden etkilenen bölgelere veya insanları göndermenin güvenli olmadığı binalara gönderilebilirler.

Bu tür senaryolarda tek dron‘ları kullanmak kesinlikle mümkündür, ancak özellikle sınırlı uçuş süreleri göz önüne alındığında, sürü yaklaşımı çok daha verimli olacaktır. Bir başka olası kullanım, sürünün toplu olarak ağır nesneleri kaldırmasını ve teslim etmesini sağlamaktır.

Daha karanlık bir taraf da var: Sürüler, günümüzde uzaktan kumandalı tek dronlar gibi, askerler tarafından silahlandırılabilir. Pentagon defalarca ilgisini dile getirdi ve kendi testlerini yürütüyor.

Soria, “Askeri araştırmalar dünyanın geri kalanıyla açıkça paylaşılmıyor ve bu nedenle gelişmelerinin hangi aşamasında olduklarını hayal etmek zor” dedi. Ancak bilimsel dergilerde paylaşılan ilerlemeler kesinlikle askeri kullanıma sunulabilir.

Gelecek yakın

Çin’li ekip, dronlarını farklı senaryolarda test etti – bambu ormanında kaynaşmak, yüksek trafikli bir deneyde diğer dronlardan kaçınmak ve robotların bir kişinin liderliğini takip etmesini sağlamak. Zhou bir blog yazısında, “Çalışmamız, çok yoğun ormanlarda bile özgür bir sürü halinde sorunsuzca uçan kuşlardan ilham aldı” diye yazdı.

Zorluk, rekabet halindeki talepleri dengelemekti: küçük, hafif makinelere duyulan ihtiyaç, ancak yüksek hesaplama gücü ve uçuş süresini büyük ölçüde uzatmadan güvenli yörüngeler çizme ihtiyacı.

Soria için, bu tür insansız hava araçlarının gerçek hayattaki çalışmalarda kullanıldığını görmemiz sadece birkaç yıl meselesi. Ancak ilk olarak, sürekli olarak insanlarla ve araçlarla karşılaşacakları şehirler gibi ultra dinamik ortamlarda test edilmeleri gerekecek. Düzenlemelerin de yetişmesi gerekecek, bu da ek zaman alıyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Avrupali ciftciler Rus gazindan kurtulmaya calisiyor 2

Avrupalı çiftçiler Rus gazından kurtulmaya çalışıyor

Facebook Avustralya saglik sitelerini engellemekle suclaniyor

Facebook, Avustralya sağlık sitelerini engellemekle suçlanıyor