içinde

Sağlıklı sandığımız ama aslında öğle olmayan yiyecek ve içecekler

Saglikli sandigimiz ama aslinda ogle olmayan yiyecek ve icecekler2

Şişelenmiş meyve suları

Birçok reklamda, bir bardak meyve suyunun vücuda gün boyunca ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağladığını gösteriliyor. Meyve suyu markaları, reklamlarında ürünlerindeki vitamin ve minerallerin bolluğunu her şekilde vurgulamaktadır. Ancak, bu sadece kısmen doğrudur.

Meyve suyu tüketmenin faydaları gerçekten gazlı içeceklerden daha fazlaysa, içeceğin içerdiği şeker miktarını unutmamalıyız. Bu nedenle, hoş olmayan sağlık sorunlarından kaçınmak için kötüye kullanılmamalıdır.

ec83bd55bca9d65fe4ced6a305

Fitness tahıl bar

Şu anki yaşam hızımızla dengeli bir diyet yapmak zor olabilir: Herkes öğle yemeğinde tam bir yemek yemeyi göze alamaz . Neyse ki, hareket halindeyken tüketebileceğimiz birçok şey var. Ve kendi çizgilerini izleyenler için üreticiler, kendilerini sağlıklı ve besleyici olarak konumlandıran fitness tahıl çubukları ürettiler. Ama gerçekten durum bu mu?

Barların enerji değeri, markaya bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bunun nedeni içerdikleri maddelerdir. Birçok marka , nihai ürünü daha ucuz hale getirmek ve tadı iyileştirmek için büyük miktarlarda şeker veya hatta düşük kaliteli fruktoz bazlı tatlandırıcılar ekler . Böyle “sağlıklı” bir atıştırmanın düzenli olarak tüketilmesi, sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Saglikli sandigimiz ama aslinda ogle olmayan yiyecek ve icecekler4

Tahıllar

Herkes hayatında en az bir kez kahvaltıda mısır gevreği yemiştir. Bilinçaltında bunun sağlıklı bir besin olduğunu düşünüyoruz ve buna süt veya yoğurt eklersek daha da iyi oluyor. Üreticiler genellikle ürünün tam tahıllardan oluştuğunu yazarlar ve paket üzerinde çeşitli çizgi film karakterlerinin bulunması kahvaltılık gevreklerin çocuklar için bile faydalarını düşündürür.

İnkar edilemez birçok avantajına (hız, hazırlama kolaylığı, tat) rağmen, tahılların önemli bir dezavantajı vardır: mısır şurubu formunda yüksek fruktoz içeriği. Glisemik indeks , kan şekerinde göre bir artışa işaret eder.

Saglikli sandigimiz ama aslinda ogle olmayan yiyecek ve icecekler5

Suşi

Suşi, balık, deniz yosunu ve pirinçten yapıldığı için tanımı gereği diyet ve sağlıklı kabul edilen bir yemektir. Bununla birlikte, mayonez, şeker ve soslar dahil olmak üzere birçok ek bileşen genellikle içine eklenir.

Altı ila dokuz parçaya bölünmüş bir suşi rulosu, 500 kaloriye kadar içerebilir, bu da onu fast food’dan daha iyi yapmaz. Double burgerde de neredeyse aynı kalori var. Birçoğu kesinlikle altı suşi yemenin zor olmadığını söyleyecektir. Şimdi midenize ne kadar yağ ve şeker girebileceğini hayal edin. Bu, “sağlıklı” bir diyet diyebileceğimiz bir şey değil.

Saglikli sandigimiz ama aslinda ogle olmayan yiyecek ve icecekler6

Şekersiz gazlı içecekler

Bazı diyet gazlı içecekler kalori içermediğinden , bu içeceği tüketmenin kilo vermeye yardımcı olacağı veya en azından kilo alımını önlemeye yardımcı olacağı varsayılabilir. Üreticiler ürünlerini bize genellikle bu şekilde sunarlar.

Çeşitli araştırmalara göre, diyet gazlı içeceklerin ve yapay tatlandırıcıların sık tüketimi, obezite ve  metabolik sendrom riskini artırıyor. Bilim adamları, bu içeceğin açlık hormonlarını uyararak iştahı artırdığına inanıyor.

Saglikli sandigimiz ama aslinda ogle olmayan yiyecek ve icecekler7

Yoğurtlar

Yoğurt ve mayonez arasında sağlığınız için hangisi daha iyi diye sorarsanız, çoğu kişi yoğurt lehinde cevap verecektir. Neredeyse her reklamda büyük yapımcıların bize bunu hatırlatması şaşırtıcı değil. Ancak, birçok üründe olduğu gibi, bir ters taraf var.

Genellikle mağaza raflarında gördüğümüz yoğurtların çoğu aslında sanıldığı kadar sağlıklı değildir. Çeşitli renklendiriciler, koruyucular ve tabii ki çok fazla şeker veya tatlandırıcı içerirler. Bu nedenle mayonezden daha sağlıklı oldukları söylenemez. Ürünün kalitesinden emin olmak için evde kendiniz hazırlamak daha iyidir. Ev yapımı yoğurt, sindirim için iyi olan bakteriler içerir.

Saglikli sandigimiz ama aslinda ogle olmayan yiyecek ve icecekler8

Protein tozları

Protein içeceği, bitkilerden, yumurtalardan veya sütten elde edilen toz halinde çözülmüş protein içeren bir içecektir . Kas dokusunun yeniden inşası ve büyümesi için proteine ihtiyacı olduğu için genellikle spor yapan kişiler tarafından tüketilir.

Protein tozları doğası gereği zararsızdır , ancak toz üreticilerinin ambalajlarında tam bileşimi gerçekten belirtip göstermediğini doğrulamak mümkün değildir. Süt intoleransı olan kişiler gastrointestinal sorunlar yaşayabilir. Bazı tozlar, kilo alımına ve kan şekeri düzeylerinin yükselmesine neden olabilecek yüksek miktarda şeker ve diğer tatlandırıcı maddeler içerebilir .

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

Refluye ne iyi gelir evde. 6 dogal cozum

Reflüye ne iyi gelir evde. 6 doğal çözüm

AR tabali bir ayakkabi simulasyon uygulamasi gelistirildi

AR tabalı bir ayakkabı simülasyon uygulaması geliştirildi