içinde

BeğendimBeğendim

Rusya’dan Google’a YouTube’a Uyarı Geldi

Rusya Cuma günü, Alphabet Inc’e ait Google’ın YouTube video paylaşım platformunda Rus vatandaşlarına yönelik tehditler yaymayı durdurmasını talep etti. .

Düzenleyici Roskomnadzor, platformdaki reklamların Rusya ve Beyaz Rusya’nın demiryolu ağlarının iletişim sistemlerinin askıya alınması çağrısında bulunduğunu ve bunların yayılmasının ABD şirketinin Rus karşıtı konumunun kanıtı olduğunu söyledi. Hangi hesapların reklamları yayınladığını söylemedi.

Düzenleyici, “YouTube yönetiminin eylemleri terörist niteliktedir ve Rus vatandaşlarının yaşamını ve sağlığını tehdit etmektedir” dedi.

Rusyadan Googlea YouTube Uyari Geldi2 1

Roskomnadzor, bu tür reklam kampanyalarına kategorik olarak karşı çıkıyor ve Google’ın Rusya karşıtı videoların bir an önce yayınlanmasını durdurmasını talep ediyor.”

Konuya aşina olan ve açıklamayı reddeden bir kaynağa göre, Google, Rus hükümeti tarafından işaretlenen bir reklamı kaldırdı. Anlaşmazlık, Moskova ile yabancı teknoloji firmaları arasında Ukrayna konusunda yaşanan bir serinin sonuncusuydu.

Rus devlet destekli medyayı küresel olarak bloke eden YouTube, Rusya’nın iletişim düzenleyicisi ve politikacılarının ağır baskısı altında.

Meta Platformlarının Ukrayna’daki sosyal medya kullanıcılarınınRus işgalcilere ölüm” gibi mesajlar göndermesine izin vermesine öfkelenen Moskova, bu hafta Instagram’ı engelledi ve Facebook’a erişimi zaten yasakladı

RIA ve Sputnik dahil olmak üzere Rus haber medyası, isimsiz bir kaynağın YouTube’un önümüzdeki hafta veya Cuma gününe kadar engellenebileceğini söylediğini aktardı.

YERLİ ALTERNATİFLER

Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev Cuma günü hem Meta hem de YouTube adından bahsederek yabancı sosyal medya şirketlerine sert bir eleştiri yazdı, ancak Rus pazarına olası geri dönüşlerine giden kapının aralık bırakılacağını ima etti.

2008’den 2012’ye kadar cumhurbaşkanı olarak görev yapan ve şu anda Rusya Güvenlik Konseyi sekreter yardımcısı olan Medvedev, Telegram platformunda paylaştığı mesajında,

 “İfade özgürlüğünün bekçileri sosyal medya kullanıcılarının Rus ordusuna ölüm çağrısında bulunmalarına izin veriyor. Dönmeleri için bağımsızlıklarını, Rusya’ya ve vatandaşlarına karşı iyi bir tavır içinde olduklarını kanıtlamaları gerekiyor” dedi

Medvedev, Rusya’nın kendi sosyal medyasını geliştirmek için gerekli araçlara ve deneyime sahip olduğunu belirterek, bilgi akışını kontrol eden Batılı firmaların “tek yönlü oyununun” devam edemeyeceğini söyledi.

“Geri dönmek için bağımsızlıklarını ve Rusya’ya ve vatandaşlarına karşı iyi tutumlarını kanıtlamaları gerekecek” diye yazdı. Ancak parmaklarını aynı suya iki kez sokabilecekleri de bir gerçek değil” dedi.

Rusya’nın Facebook’a yanıtı VKontakte, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker göndermesinden bu yana platformunda etkinlik rekorları kırıyor. Site, Rusya’nın komşusunu askerden arındırmak ve “Naziden arındırmak” için “özel operasyon” dediği uygulamaya başladıktan sonraki iki hafta içinde 300.000 yeni kullanıcıyı kendine çekti.

Instagram’ın Rusya’da engellendiği gün VKontakte, günlük yerel izleyicisinin %8,7 artarak 50 milyondan fazla kişiye ulaşarak yeni bir rekor olduğunu söyledi. Rusya Devlet Duma bilgi ve iletişim komitesinin bir üyesi olan Anton Gorelkin, Rusları YouTube’dan yerel eşdeğeri RuTube’a taşımalarına yardımcı olacak hizmetlere işaret etti.

Telegram kanalında “Herkesi YouTube’dan hemen ayrılmaya çağırmıyorum” dedi. “Ancak, muhtemelen, son olayların ışığında, tüm yumurtalarınızı tek sepette tutmama ilkesini takip etmeye değer.”

Bu haftanın başlarında, YouTube’un “bilgi savaşında bir silah olarak hareket etmeye” devam etmesi halinde Instagram ile aynı kaderi paylaşabileceğini söyledi. Rus teknoloji girişimcileri, Instagram’ın bıraktığı boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için bu hafta resim paylaşım uygulaması Rossgram’ı iç piyasada piyasaya süreceklerini söylediler..

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

1575977824711089 0 2

Batimore kentinde ki eski tapınaktaki mesaj

Magento Clau Temasi Kurulum Detayli Anlatim2

Magento Clau Teması Kurulumu Detaylı Anlatım