içinde

Robotlar için eleketrikli göz geliştirdiler

Bilim adamları robotlar için insan gözüne yakın bir elektrikli göz tasarlamayı başardılar. Bu da demek oluyor yapay zeka robotları ve otonom araçlar için biçilmez bir kaftan niteliğinde olabilir.

Araştırmayı yöneten Fizik Bölümü’nden yardımcı doçent doktor Sidong Lei, “Bu çalışma, mikro robotlar için mikro ölçekli bir kamera geliştirmek için nihai hedefimize doğru ilk adımdır” diyor. “Minyatürleştirmeye vurgu yaparak bu yeni tip görüntü sensörünü oluşturmanın temel prensibini ve fizibilitesini gösteriyoruz.”

Lei‘nin ekibi, nanoteknolojiyi kullanarak biyokimyasal süreçleri taklit etmek için sentetik yöntemler kullanan biyomimetik yapay görme cihazının temellerini atmayı başardı.

CIS INSE GAS

Lei“Bilginin yüzde 80’inden fazlasının araştırma, endüstri, ilaç ve günlük hayatımızdaki vizyon tarafından yakalandığı iyi biliniyor” diyor. “Araştırmamızın nihai amacı, mevcut araçlarla soyut olan dar alanlara girebilen ve tıbbi teşhis, çevre araştırması, üretim, arkeoloji ve daha pek çok alanda yeni ufuklar açabilen mikro robotlar için mikro ölçekli bir kamera geliştirmektir.” Bu biyomimetik “elektrikli göz”, geçerli renk algılama cihazlarının ölçeğini küçültmenin zorluğu nedeniyle mevcut araştırmada kaçırılan en kritik görme işlevi olan renk tanımayı ilerletir. Geleneksel renk sensörleri tipik olarak bir yanal renk algılama kanalı düzenini benimser ve büyük miktarda fiziksel alan tüketir ve daha az doğru renk algılama sunar.

Lei ve ekibi, donanım tasarımına yeni bir yaklaşım sunan benzersiz istifleme tekniğini geliştirdi. Van der Waals yarı iletkenle güçlendirilmiş dikey renk algılama yapısının, yapay görme sistemlerinin ölçeğinin küçültülmesi için optik lens sisteminin tasarımını basitleştirebilen hassas renk tanıma yeteneği sunduğunu söylüyor.

Araştırma ekibinin bir parçası olan Dr. Lei’nin Fonksiyonel Malzemeler Stüdyosu’nda yüksek lisans öğrencisi olan Ningxin Li, teknolojideki son gelişmelerin yeni tasarımı mümkün kıldığını söylüyor.

Ningxin Li, “Görüntü sensörü mimarimizde elde edilen yeni işlevsellik, van der Waals yarı iletkenlerinin son yıllardaki hızlı ilerlemesine bağlıdır” diyor. “Silikon gibi geleneksel yarı iletkenlerle karşılaştırıldığında, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri algılamak için van der Waals malzeme bant yapısını, kalınlığını ve diğer kritik parametreleri hassas bir şekilde kontrol edebiliriz.”

Van der Waals yarı iletkenleri ile güçlendirilmiş dikey renk sensörü (vdW-Ss), bireysel atomik katmanların zayıf van der Waals kuvvetleri tarafından bağlandığı yeni ortaya çıkan bir malzeme sınıfını temsil eder. Yeni fizik keşfetmek ve yeni nesil cihazlar tasarlamak için en önemli platformlardan birini oluşturuyorlar.

Ningxin Li “Bu yeni yarı iletken malzemelerin ultra inceliği, mekanik esnekliği ve kimyasal kararlılığı, onları keyfi sıralarda istiflememize izin veriyor. Dolayısıyla, aslında mevcut düzlemsel mikro elektronik düzeninin aksine üç boyutlu bir entegrasyon stratejisi sunuyoruz. daha yüksek entegrasyon yoğunluğu, cihaz mimarimizin kameraların ölçek küçültülmesini hızlandırabilmesinin ana nedenidir” diyor

Teknoloji şu anda Georgia Eyaleti Teknoloji Transferi ve Ticarileştirme Ofisi’nde (OTTC) patent başvurusunda bulunuyor. OTTC, bu yeni tasarımın belirli endüstri ortaklarının ilgisini çekeceğini tahmin ediyor. OTTC Direktörü Cliff Michaels, “Bu teknoloji, mevcut sensörlerde görülen bazı önemli dezavantajların üstesinden gelme potansiyeline sahip. Nanoteknoloji ilerledikçe ve cihazlar daha kompakt hale geldikçe, bu daha küçük, son derece hassas renk sensörleri inanılmaz derecede faydalı olacak.”

.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Twitterdan iklim degisikligi icin ilginc bir onlem1

Twitter’dan iklim değişikliği için ilginç bir önlem

Kuantum bilgisayarlar icin gelismis Kubit uretimi

Kuantum bilgisayarlar için gelişmiş Kübit üretimi