içinde

Nane nasıl serinletir? Sırrı nedir?

Nanenin keskin kokusu ve hoş bir serinlik durumu veren acılığı, içindeki mentolden ileri gelir, mentolün serinlik hissi vermesi de anestetik yani uyuşturma özelliğinden dolayıdır.

Nanedeki Mentol

Anestezi, sinir uçlarındaki alıcıları bloke ederek, enel şuur ve his duygularını etkilemeden o bölgedeki alıcıları devreden çıkarmaktır. Bilindiği gibi ağzın içinde, dilimizde dört ana tat uyuşuna (tatlı, tuzlu, acı ve ekşi) hassas alıcılar vardır. Bunlardan her bir alıcı ayrı bir duyuya hassastır ama aynı zamanda ısıya da hassastırlar. İlginçtir nane veya içindeki mentol soğuk alıcılarını değil sıcak alıcılarını etkileyerek ağza serinlik hissi verir.

Beyne Gönderilen Sinyal

Aslında bütün sinir uçları, en alt seviyede, sürekli olarak hafif bir sinyal üretirler ama beyin bu sinyalleri dikkate almaz. Mentolün uyuşturucu etkisi, ağız­daki soğuk alıcılarına dokunmazken sıcak alıcılarını etkiler, uyuşturur, körleştirir. Ortada soğuk alıcıları­nın zaten vermekte oldukları hafif sinyal kalır. Beyin zıttı ortadan kalkınca bu sinyallerin farkına varmaya başlar ve ağızda bir serinlik varmış gibi algılar.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

Fazla tuz tuketim sonrasi

Fazla tuz tüketim sonrası

patates suyunun faydalari

Patates suyunun mucizevi faydası!