içinde

Kuantum bilgisayarlar için gelişmiş Kübit üretimi

Kuantum bilgisayaralar oldukça güçlüdür ve normal bilgisayarların yapamadığı matematiksel işlemleri onlar kolaylıkla üstesinden gelebilir. Fakat kuantum bilgisayarlar için kübit üretim şimdilik zor gözüküyor.

Tam ölçekli bir kuantum bilgisayarı milyonlarca kübiti entegre ettiğinden, büyük ölçekli kuantum bilgisayarları üretmek şu anda çok zor. Endüstriyel yarı iletken üretim süreçleri kullanılarak üretilebilmelerini sağlamak için kuantum cihaz mühendisleri, silikon kuantum noktalarına dayalı kuantum bilgisayarlar oluşturmaya çalışıyorlar.

Bununla birlikte, mevcut kuantum bilgisayarlar öncelikle elektron ışını litografisi ve geleneksel kaldırma işlemleri kullanılarak üretilmiştir. Bu, üretim oranlarını büyük ölçüde sınırlar, çünkü her iki süreç de aynı anda yalnızca birkaç düzgün çalışan cihaz verir.

Basliksiz 1 2

Yakın tarihli bir çalışmanın parçası olarak, Delft Teknoloji Üniversitesi’ndeki (TU Delft) ve Intel Corporation’daki araştırmacılar, bir Intel yarı iletken üretim tesisinde alternatif ve gelişmiş süreçleri kullanarak 28Si/28SiO2 arayüzünde başarılı bir şekilde kuantum noktaları ürettiler. Nature Electronics’te yayınlanan makaleleri, mevcut üretim altyapısına dayanan tam ölçekli kuantum cihazları inşa etmenin fizibilitesini gösteriyor.

TU Delft‘teki araştırmacılardan biri olan Lieven Vandersypen, Tech Xplore‘a verdiği demeçte, “Bu çalışma, QuTech‘te yarı iletken spin kübitlerinde yirmi yıllık keşif araştırmalarına ve Intel’de onlarca yıllık gelişmiş yarı iletken üretim gelişimine dayanıyor.” “Birincil amaç, bu iki dünyayı ortak bir araştırma projesinde birleştirmek ve Intel’in gelişmiş üretim tesislerini kullanarak yarı iletken kübitleri gerçekleştirmekti.”

klasik bit kubit veya kuantum bit

Araştırmacıların silikon kuantum noktaları, tamamen optik litografi ve tamamen endüstriyel işleme süreçleri kullanılarak bir Intel tesisinde üretildi. Fotolitografi olarak da bilinen optik litografi, ışığa duyarlı bir malzeme kullanarak bir deseni bir alt tabakaya aktarmak için kullanılan bir üretim tekniğidir.

Intel‘de Kuantum Cihaz Mühendisi olan Ravi Pillarisetty “Kubitler için özelleştirilmiş bir araştırma ve geliştirme hattı oluşturmak için transistör üretim uzmanlığımızdan yararlandık” dedi. “Bu, Moore yasasını son 50 yılda yönlendiren zengin süreç yenilikleri geçmişimize doğrudan erişmemizi sağlıyor.”

Bu araştırma ekibinin son çalışması, mevcut üretim süreçlerini kullanarak büyük ölçekte tek tip ve güvenilir kübitler üretmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Yarattıkları kübitler, mevcut yarı iletken üretimiyle ilişkili gelişmiş ara bağlantı ve devre tasarım şemalarıyla doğrudan uyumludur.

Vandersypen, “Yıllardır topluluk, yarı iletken spin kübitlerinin elektronik endüstrisinin kapsamlı teknik bilgisinden ve teknolojisinden yararlanabileceğini iddia etti.” Dedi. “Bu çalışmada, sonunda bunun doğru olduğunu gösteriyoruz. Bu teknolojiden yararlanabilmek, hepsi işe yarayan milyonlarca kübit oluşturma olasılığını artırıyor.”dedi

Gelecekte, Vandersypen, Pillarisetty ve meslektaşlarının son çalışmaları, kuantum bilgisayarlar ve diğer kuantum teknolojileri için büyük ölçekli ve güvenilir kübit üretimine giden yolu açabilir. Bu arada Intel ve TUDelft‘teki ekip, kullandıkları üretim süreçlerinin daha da optimize edilebileceği yolları keşfetmeyi planlıyor.

Pillarisetty, “Araştırma ve geliştirme hattımız, sürecimizin kübit performansını ve kalitesini iyileştirmek için nasıl değiştirilebileceğini anlamak için yüksek hacimli deneyler yürütme yeteneğimizi sağlıyor” diye ekledi. “Ayrıca, büyük boyutlu kübit sistemlerine ölçeklendirme yollarını belirlemek için CMOS altyapımızdan yararlanıyoruz.”diye akledi.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Robotlar icin eleketrikli goz gelistirdiler 1

Robotlar için eleketrikli göz geliştirdiler

WhatsApptan gereksiz mesajlari filtreleme girisimi

WhatsApp'tan gereksiz mesajları filtreleme girişimi