içinde

Kafeinin sağlımız üzerindeki etkileri

Kafein ne kadar tüketilmeli?

Bir çoğumuz için güne bir fincan sıcak çay veya kahve içmeden başlamak imkansızdır. Güzel bir gün sabahında kendinizi yataktan kaldırmanız veya en uzun ofis toplantısında enerjinizi toplamanız gerektiğinde, kafein sizler için iyi bir cevap gibi görünüyor. Kafein bağımlılığımız öyle ki sabahları onunla başlamamıza rağmen gün boyunca canımız yin kafein çekiyor. Gıda ve İlaç İdaresi’ndeki birkaç bilim adamı, kafeinin düşük ve orta miktarlarda tüketilmesi durumunda çoğu insan için sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini iddia ediyor, ancak aynı zamanda çok fazla kafeinin sağlığınız için bir tehdit oluşturabileceği konusunda da uyardılar.

Diyetisyen Manisha Mehta, çay ve kahve tiryakilerinin bilmesi gereken birkaç gerçeği Instagram hesabından paylaştı. “Çay ve kahve, vücudunuzda epinefrin salgılamanıza yardımcı olarak çalışan uyarıcılardır”, bu epinefrin salınımı uyanıklığa yol açar. Bununla birlikte, bu uyanıklık ‘kısa ömürlüdür‘ ve bu nedenle sonunda daha fazlasını arzularız.

Kafeinin saglimiz uzerindeki etkileri1

Çok fazla kafein tüketmenin yan etkileri nelerdir?

  • Birçok çalışma kafeinin yağ yakmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu, ayrıca bu çalışmalar kafeinin “sonunda metabolizmanızı yavaşlattığı” gerçeğini gözden kaçırdı.
  • Uyanıklığı arttırdığı bilinmektedir, ancak daha yüksek dozlarda kafein kaygı ve gerginliğe yol açar.
  • Kafeinin en değerli özelliklerinden biri uyanık kalmanıza yardımcı olmaktır, ancak aşırı kullanımı uykusuzluk semptomlarına yol açabilir veya önceden var olan uykusuzluğun kötüleşmesine neden olabilir.
  • Neyse ki, kafein çoğu insanda kardiyovasküler hastalık riskini artırmıyor gibi görünüyor, ancak birçok çalışma, sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi nedeniyle kan basıncını artırdığını göstermiştir.

Ne kadar kafein tükettmeliyim?

Günde iki fincan çay veya kahve tüketmek fazlasıyla yeterlidir. Manisha Mehta, bundan daha fazlasını tüketmemeyi tavsiye ediyor.

  • Yemekten hemen sonra çay veya kahve içmeyin. Mehta’ya göre yemeğiniz ile bir fincan kafein arasında “en az bir saat boşluk bırakmaya” çalışın.
  • Günün ikinci yarısında kafein almaktan kaçının.
  • Herhangi bir inflamatuar bozuklukla mücadele eden bir kişi bundan tamamen kaçınmalıdır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir yorum

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

Google Play Storeun yeni faturalandirma sistemini baslatti

Google, Play Store'un yeni faturalandırma sistemini başlattı

Japonyanin ucan bisikleti Xturismo hoverbike1

Japonya'nın uçan bisikleti Xturismo hoverbike