içinde

Japonya'nın uçan bisikleti Xturismo hoverbike

Japonyalı Şirket, uçan motosikleti Japonya’da canlı bir izleyici kitlesinin önünde test etmeye başladı. Battlestar Galactica ve Star Wars gibi bilimkurgu  türü filmlerinin hayranı iseniz, uçan bisikletlere veya sadece uçan bisikletlere zaten aşina olmamanız mümkün değildir. kendi zamanına göre ileriyi ve yarının insan toplumlarını anlatan filmlerde uçan bisikletler görmek normal karşılanır sanırım. Ama onları gerçek hayatta görmek akıllara durgunluk verir. Bu döneme kısyasla çılgın bir atılım gibi bizi heyacanlandırmaktan alı koyamaz. Bu yüzden, Japon startup ALI Technologies geçen Kasım ayında Tokyo yakınlarındaki bir yarış pistinde Xturismo hoverbike‘ını tanıttığında şaşırmamak elimde değildi.

20211027 bike reuters
https://geektech.me/tr/flying-motorcycles-without-wheels-will-appear-in-japan/

Xturismo hoverbike bir dakikadan biraz fazla bir süre için yerden birkaç metre yüksekte titrek bir şekilde uçuşunu gerçekleşti. Maalesef bu o kadar da etkileyici bir izlenim bırakmadı izleyicilerde. Bununla birlikte, 29 Mart’ta şirket çok daha heyecan verici bir gösteri daha yaptı ve bir Hokkaido Nippon ve Ham Fighters arasında oynana bir beybol maçından önce Japonya’daki Sapporo Dome stadında  binlerce kişinin önünde test etti. Bu sefer bisiklet daha istikrarlı bir şekilde uçmayı başardı ve önemli ölçüde daha yükseğe çıktı. 

Peki nasıl çalışıyor bu Xturismo hoverbike hava bisikleti?

Temel olarak, Xturismo, bir drone platformunun üzerine bir motosiklet yerleştirdiğinizde olan şeydir. Bu da onu dikey kalkış ve iniş yapabilen bir uçan bisiklet anlamına gelen bir VTOL yapmaktadır. Xturismo hoverbike aynı zamanda bir hibrittir ve gücünü geleneksel bir motordan ve dört elektrik motorundan alır. Altı adet pervane ile uçabilir  iki ana pervane (tekerleklerin olduğu yerde) ve her köşede dengeleyici görevi gören dört ikincil pervane vardır. Xturismo hoverbike ultra hafif bir uçak (uçan bisiklet) olarak nitelendirelebilirsiniz , bu da onu uçurabilmek için professiyonel bir pilot olmanız gerekmediği anlamına gelir.Bireysel hava hereketliliğinin başlangıcı olabilir mi sizce ? Bana soracak olursanız bir uzak gibi gözükyor ama bir teknoljininin tohumları atılıyor olabilir diye kendimi kandırmaktan vazgeçemiyorum. Yeni başlayanlar için Xturismo hoverbike nefes kesici bir performans sunmaktan şimdilik uzak. Sürücü (ya da pilot demeliydim?) sadece birkaç dakika geçikmeyle hareket ediyor. Bununla birlikte, motosikletin maksimum uçuş süresin 30 ila 40 dakika arasında olduğu, iddialı bir 100km/s’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu gerçek bir uçan araç için kesinlikle harika, ancak yine de diğer ulaşım modellerin yerini alması uzun zaman alabilir. Yani her yarım saatte bir durmak zorunda kalsaydınız alacağınız menzil kaygısını hayal edin. Ayrıca, şimdilik yola çıkmalarına bile izin verilmiyor, bu da nereden kalkış ve iniş yaptığınız sorusunu aklımıza bir soru demeci halinde  getiriyor.

Yolda gitmesi yasalmı?

Kesinlikle mümkün değil. Bu konuda Japonya’da veya dünyanın herhangi bir yerinde münkün gibi gözükmüyor.Bu tür araçlarla ilgili herhangi bir düzenleyici çerçeve yok çünkü henüz onlara gerçekten sahip değiliz. Ve elbette, tüm araçlar uçmadıkça, bir Xturismo hoverbike‘ın gelişigüzel bir şekilde normal trafiğin üzerinde “uçtuğunu” hayal etmek şimdilik çok zor (ve daha uzun yıllar boyunca), Xturismo yalnızca özel mülklerde ve yarış pistlerinde kullanılabilir olacak.

Xturismo hoverbike‘ı uçurmak için büyük bir mülk sahibi olmanın veya motosikletinizle her uçmak istediğinizde bir yarış pisti kiralamanın maliyetli bir mesele olduğunu düşünebilirsiniz. Ve tamamen haklı bir durum. Ancak Xturismo hoverbike, 680.000 $’lık bir fiyat etiketi ile geliyor; bu, girişimin açıkça endişelenmesi gerekmeyen müşterilere hitap ettiği anlamına geliyor.

Peki uçan bisiklete ne işe yarar?

Fikir şu ki, ALI Technologies ilk Sınırlı Üretim 200 Xturismo hoverbike’i satıp teslim ettiğinde, daha uygun fiyatlı bir sürüm sunabilecekti.Buna karşılık, bu sürüm, girişimin CEO’suna göre, “kurtarma ekipleri tarafından ulaşılamayn yerlere ulaşmak için kulanılabilir” diye belirtti.

Aslına bakarsanız, acil durumlarda kullanılabilecek bir uçan bisiklet fikri yeni değil. 2019’da Amerikan şirketi Jetpack Aviation, askeri/ticari uçan bisikleti Speeder’ın geliştirildiğini duyurmuştu .Speeder’ın, özellikle helikopter kullanmanın verimsiz olacağı alanlarda, sağlık görevlilerinin, hastaların ve malzemelerin daha hızlı taşınması dahil olmak üzere askeri ortamda acil servisler sunması öngörülüyordu.

Uçan bir bisiklete sahip olmak için sabırsızlananlarınız için Speeder, kişisel seyahatler için de Rekreasyonel bir versiyon olarak gelecek. Ve bütçeniz kısıtlıysa 300.000 dolar dan daha ucuz.Genel olarak, kabaca tahminim, uçan bisikletlerin gerçek hayatta ticari hale gelmesinden çok önce ölmüş olacağım, ancak en azından ön testlerine tanık olmak için hayatta olduğum için çok heyecanlıyım.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Kafeinin saglimiz uzerindeki etkileri1 1

Kafeinin sağlımız üzerindeki etkileri

Bir isyerinde terfi almanizin 7 onemli puf noktasi1

Bir işyerinde terfi almanızın 7 önemli püf noktası