içinde

Hareketsizlik akciğeri öldürüyor

Hareketsizlik akciğeri öldürüyor; Günümüzde telefon ve blgisayar kullanımı ve hareketsizliğin azalmazı bir takım hastalıklara yol açıyor. Özellikle gençlerimizde telefon ve bilgisayar kullanımın artması akciğeri öldürüyor.

Akciğer sönmesi hakkında bilgi veren, hareketli olmamıza ve spor yapmamıza vurgu yapan Uzm. Op. Dr. Köksal Yurda Eken “ Erken ve zamanında konulmayan teşhis olumsuz sonuçlara yol açabilir diye ekledi. Bunun engellemek tabikide erken teşhis fakat hareketli ve spor yaparsak bunu önüne geçebiliriz dedi”.

Akciğer sönmesinin en önemli nedeni hareketsizlik

Uzm. Op. Dr. Köksal Yurda Eken “Gelişen teknoloji ile birlikte her işimizi telefon ve bilgisayar üzerinden görmeye başladık, bunun sonucu olarak harekesiz kalıyoruz böylece bir takım hastalıklar baş gösteriyor. Bu hastalıklardan bir tanesi akciğer sönmesi (Pnömotoraks) olarak ta bildiğimiz hastalık, doğumdan sonra alınan ilk nefes ile akciğere nefes dolar ve böyle devam eder, fakat hareketsiz kadığımız ve düzenli spor yapmadığımız zaman bu hava göğüs kafesine dolmasıyla Pnömotoraks(akciğer sönmesi) oluşur. Pnömotoraks oluşan taraftaki akciğer görevini kısmen veya geçici oalarak kaybedebilir. Pnömotoraks vakası olan hastalarda eğer hastalık ileri derece ise cerrahi işlem gerekebilir bazende cerrahi işleme gerek kalmadan ilac tedavisi ile kendiliğinden geçebilir diye belirtti.”

Akciger sonmesi 1

Gençleri harekete geçirmenin vakti geldi

Op. Dr. Eken Gençlerde bu hastalığın daha çok göründüğünü vurguladı. Bu konuda ailelere büyük sorumluluk düşüyor diye ekeledi. Eken” Gençlerde bu hastalığın görülmesi daha çok genetik(kalıtılımsal) , travmalar, sigara kullanımı en önemli etken. Son yıllarda bu hastalığın çok sık görülmesi çocukken( genetik) ve hareketsiz bir  yaşam sürmenin Pnömotoraks akciğer sönmemesi hastalığının artmasına yol açtı ve bu tıbben gözlemlendi. Aşırı bilgisayar, telefon oyunları ve gençleri hareketsizliğe teşvik eden bu tür teknolojik imkanlar bu hastalığın(Pnömotoraks)artmasına yardımcı oldu. Akciğer elastikiyet yapısı sayesinde nefes alıp verirken akciğerimiz gögüs kafesimizle beraber hareket eder. Fakat harekesiz bir yaşam geçiren insanlarda, hastalarda akciğer elastikiyetini azaladığı ve ‘hava hapsi’durumu gerçekleştiği kanısındayız. Akciğerdeki hava hapsi, Akciğere giren havanın tam olarak geri boşalamaması durumuna denir. Bu kişilerde akciğer içi hava basıncı normalin üzerinde olduğundan ‘BÜL‘ adı verilen hava baloncukları oluşur. Bu oluşan hava baloncukları hemen patladığından Pnömotoraks akciğer sönmesi hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Ailere düşen görev çocukalarının bigisayar ve cep telefonuna küçük yaşta bağımlı hale getirmemeleri gerekir. Onların yanlarında küçük yaşlarından itibaren kitap okusunlar, okutsunlar okumayı aşılasınlar ama maalesef  durum böyle değil çocuk ağladığı zama sussun diye eline tablet veriyorlar çocuk küçük yaşta teknolojiyle karşılaşıyor durum çok vahim hale gelebiliyor”

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Kagit inceliginde hoparlor gelistirildi 1

Kağıt inceliğinde hoparlör geliştirildi

Googlenin yeni kisisel veri politkasi

Google'nin yeni kişisel veri politikası