içinde

Görme engelliler için yapay zeka(AI) işbirliği

Bilim adamları görme engelliler için yapay zeka’dan(AI) yardım almayı düşünüyorlar böylelikle görme engelli insanlar. Yapay zeka(AI) sayesinde cep telefonları ve bilgisayarlardan canlı görüşme ve canlı toplantılara katılabilecekleri düşüncesindeler.

Görme engelli bireyleri akıllı telefonlarında canlı bir video görüşmesi aracılığıyla insan aracılarla bağlayan uzaktan görüşlü yardım (RSA) teknolojisi, az gören veya hiç görmeyen kişilerin görme gerektiren görevlerde gezinmelerine yardımcı olur. Ancak, mevcut bilgisayarlı görü teknolojisi, bir ilaç şişesi üzerindeki talimatları okumak veya bir havaalanının dijital ekranında uçuş bilgilerini tanımak gibi belirli talepleri yerine getirmede bir aracıyı tam olarak desteklemediğinde ne olur?

Penn State College of Information Sciences and Technology‘deki araştırmacılara göre, mevcut bilgisayarlı görme teknikleri ile çözülemeyecek bazı zorluklar var. Bunun yerine araştırmacılar, teknolojiyi geliştirmek ve hem görme engelli kullanıcılar hem de onları destekleyen aracılar için deneyimi geliştirmek için birlikte çalışan insanlar ve yapay zeka tarafından daha iyi ele alınacağını öne sürüyorlar. Mart ayında 27. Uluslararası Akıllı Kullanıcı Arayüzleri Konferansı’nda (IUI) sunulan yakın tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, insan-AI işbirliğinde yeni gelişmeyi garanti ettiğini söyledikleri RSA ile ortaya çıkan beş sorunu vurguladılar. Seçkin bilgi bilimleri ve teknolojisi profesörü John M. Carroll‘a göre, bu sorunları ele almak bilgisayarlı görü araştırmalarını ilerletebilir ve yeni nesil RSA hizmetini başlatabilir.

Gorme engelliler icin yapay zekaAI isbirligi1

Carroll, “Bu özel paradigmayı geliştirmekle ilgileniyoruz, çünkü bu, gören ve görmeyen insanların yanı sıra bilgisayarla görme yeteneklerini içeren ortak bir faaliyettir” dedi. “İnsan-insan etkileşimi, insan-teknoloji etkileşimi ve teknoloji inovasyonu gibi birçok ilginç konunun olduğu çok zengin bir şekilde çerçeveledik.”

Uzaktan görüşlü yardım teknolojisi, şu anda görme engelli kullanıcıları gören gönüllülerle bağlantı kuran ücretsiz uygulamalar aracılığıyla veya onları gören aracılara bağlayan ücretli bir hizmet olarak mevcuttur. Teknoloji, görme engelli bir kişinin bir restoranda boş bir masa bulmak, bir gıda paketi etiketini okumak veya bir nesnenin hangi renk olduğunu belirlemek gibi görme gerektiren günlük bir görevde yardıma ihtiyacı olduğunda ve canlı bir video kullanarak bir temsilciyi aradığında devreye giriyor. mobil cihazlarında çalışır. Aracı daha sonra kullanıcının dünyasını bu mercek aracılığıyla görür ve isteklerini yönlendirmelerine yardımcı olmak için gözleri görevi görür.

Ancak IST‘nin yardımcı doçent ve makalenin ortak yazarı Syed Billah‘a göre, ajanların sağladığı destek kolay değil. Billah, “Örneğin, kameradan bakarak bir dünya görüşü oluşturmak, ajanlar için zihinsel olarak zorlayıcı” dedi. “İyi haber şu ki, bu görevin bir kısmı bir 3D yeniden yapılandırma algoritması çalıştıran bilgisayarlara aktarılabilir.”

Ancak, aracıların sağladığı desteğin bir kısmı (görme engelli bir kullanıcının park yerinde gezinmesine veya bir ilaç şişesinin üzerindeki etiketi okumasına yardımcı olmak gibi) daha yüksek risklerle gelir. Billah, “Bu sorunları çözmek için mevcut bilgisayarla görme teknolojisinde iyileştirme yapılması gereken bir yer var” dedi.

Araştırmacılar, çalışmalarında, hizmeti kullanırken karşılaştıkları teknik ve gezinme zorluklarını anlamak için mevcut RSA teknolojilerini gözden geçirdiler ve kullanıcılarla görüştüler. Daha sonra, mevcut bilgisayarlı görü teknolojileriyle ele alınabilecek bir dizi zorluk belirlediler ve bunları ele almak için tasarım fikirleri önerdiler. Ayrıca, karmaşıklıkları nedeniyle mevcut bilgisayarlı görü teknikleri ile çözülemeyen ortaya çıkan beş sorunu da belirlediler. Araştırmacılar, bu sorunların RSA tasarımını ve deneyimini geliştirmek için yeni fırsatlara yol açabileceğine inanıyor.

RSA tasarımı ne gibi sorun veya gelişmelere yol açabilir?

  • Akıllı telefon kameraları tarafından yaygın olarak engel olarak tanımlanan nesnelerin, görme engelli bireyler tarafından engel olarak kabul edilmeyebileceğini, bunun yerine faydalı araçlar olduğunu kabul etmek. Örneğin, bir kaldırımı çevreleyen bir duvar, yaygın navigasyon uygulamalarında bir engel olarak görüntülenebilir, ancak bastonla yürüyen görme engelli bir kişi, adımlarını yönlendirmek için ona güvenebilir.
  • Genellikle iç mekan ayarlarında meydana gelen düşük hücresel bant genişliği sırasında canlı bir kamera beslemesi kaybolduğunda kullanıcıların çevrelerinde gezinmelerine yardımcı olur.
  • Bir havaalanındaki uçuş bilgileri veya bir otel odasındaki sıcaklık kontrol panelleri gibi dijital LCD ekranlardaki içeriği tanıma.
  • Düzensiz yüzeylerdeki metinleri tanıma. Çoğu zaman, önemli bilgiler, görme engelli bireylerin okumasına yardımcı olan insan aracıların işini zorlaştıracak şekilde yazdırılır; örneğin, kavisli bir hap şişesi üzerindeki ilaç talimatları veya bir paket cips üzerindeki içerik listesi.
  • Çerçeve dışı kişilerin veya nesnelerin nasıl hareket edeceğini tahmin etme. Aracılar, kullanıcının çarpışmayı önlemesine ve kullanıcıyı güvende tutmasına yardımcı olmak için, örneğin diğer yayalar veya hareket eden bir araba gibi bir kullanıcının halka açık çevresinde çevresel bilgileri hızlı bir şekilde iletebilmelidir. Ancak araştırmacılar, ajanların bu diğer insanları ve nesneleri takip etmesinin şu anda zor olduğunu ve yörüngelerini tahmin etmenin neredeyse imkansız olduğunu buldular.

Araştırmacılar, çalışmalarının hem görme engelli kullanıcılar hem de aracılar için deneyimi iyileştireceğini umuyor IST‘nin doktora öğrencisi Rui Yu, “Gelecekte, aracıya çok sürükleyici bir deneyim vermek ve onlara karma gerçeklik teknolojisi sağlamak için bilgisayar vizyonunu kullanabileceğimizi hayal ediyoruz” dedi. bilgisayarla görme teknolojisine dayalı çevreleri hakkında bazı temel bilgiler.”

College of IST‘de eski doktora öğrencisi ve Rochester Institute of Technology‘de doktora sonrası araştırmacı olan Sooyeon Lee ve bilişim doktora öğrencisi Jingyi Xie, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Ulusal Kütüphane tarafından desteklenen çalışmada işbirliği yaptı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Ukraynada yasanan savas nedeniyle otomobil satislari etkilendi1

Ukrayna'da yaşanan savaş nedeniyle otomobil satışları etkilendi

otonom araclar icin yapa zeka 1

Otonom araçların çevre tahmini için yapay zeka(AI) kullanma