içinde

Google, Play Store'un yeni faturalandırma sistemini başlattı

Google Play’in yeni fatura ödeme sistemi politikası bugün başlıyor. Bu değişiklik, geliştiricileri uygulama içi satın alma işlemleri için şirketin kendi ödeme sistemini kullanmaya zorluyor. Güncelleme, uygulamada kullanıcıları sitenizden veya alternatif kaynaklardan premium abonelik satın almaya yönlendiren bağlantılar veya bölümler ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Buna karşılık, bu işlemleri kolaylaştırmak için Google’a (uygulamanızın kategorisine bağlı olarak) %15 veya %30 ücret ödemeniz gerekecektir.

Google bunu ilk olarak Eylül 2020’de duyurdu ve geliştiricilere uygulamalarında değişiklik yapmaları için bir yıl müsade verdi, böylece Google Play Faturalandırma varsayılan ödeme sistemi oldu. Geçen yıl, bazı geliştiricilere altı aylık bir uzatma verdi ve son tarihi 31 Mart 2022‘ye uzattı. 31 Mart 2022 tarihinden itibaren şirketin yeni politikası herkes için yürürlüğe giriyor ve işler değişiyor. Örneğin, alternatif ödeme yöntemleri kullanıyorsanız, planlarınızı uygulamada tanıtamaz veya kullanıcıları o sayfaya götürecek bağlantılar oluşturamazsınız.

Şu anda Spotify, Android uygulamasında, kullanıcıları web sitesine yönlendiren bir premium bölüme sahiptir. Teknik olarak, bu bölümü uygulamasından kaldırması gerekiyor. Ancak alternatif faturalandırma yöntemlerini test etmek için Google ile bir anlaşması var.

Google Play Storeun yeni faturalandirma sistemini baslatti3

Koşullar ile ilgili daha fazla bilgi almak için bağlantıya tıklayın.

Uygulamanız 1 Haziran 2022’ye kadar Google’ın politikasına uymazsa Play Store’dan kaldırılacaktır. Gerçi dünyanın her yerinde durum böyle değil. Hindistan’daki geliştiriciler için Google, geçiş yapmaları için Ekim 2022’ye kadar süre veriyor. Ancak bu, bu haftanın başlarında değişebilir, çünkü Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI) , Google’un faturalandırma koşullarını “haksız” ve “ayrımcı” buldu.

Geçen yıl Güney Kore, Apple ve Google’ı geliştiricilerin uygulamalarına alternatif ödeme yöntemleri eklemelerine izin vermeye zorlayan bir yasa çıkardı. Google buna uydu ve bir uygulama üçüncü taraf yöntemi kullanıyorsa %11 kesinti yapacak. Bu konuya ilişkin . Bu haftanın başlarında Epic Games şirketinden eleştiri geldi, eleştirisinde “Tek bir anlaşma rekabet karşıtı statükoyu değiştirmez” dedi.

Ülkenin startup şirketlerinin bir endüstri kuruluşu olan ADIF (Alliance of Digital India Foundation), geliştiricilerin komisyon ücreti ödemek zorunda kalmasının ve Google’ın sistemini zorunlu olarak kullanmasının adil olmadığını söyledi: 

Google, yaptığı önlemler ve duyurularla bir seçim yanılsaması yaratmaya çalışıyor. ADIF olarak bizler, tüm uygulamalar için bir seçim süresinin uzatılması ve herkes için 31 Mart son tarihinin derhal uzatılması çağrısında bulunuyoruz.

Google’a gelince, dinlenmek yok – dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler , uygulama mağazalarının çalışma şeklini katı yeni kurallarla değiştirmeye çalışıyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Yeni üye

Yazar Adem

Nice yıllara
Altin neden yukseliyor Altin suan alinir mi

Altın neden yükseliyor? Altın şuan alınır mı?

Kafeinin saglimiz uzerindeki etkileri1 1

Kafeinin sağlımız üzerindeki etkileri