içinde

Facebook'un yeni ismi "Meta"

Facebook kendisini Meta olarak yeniden adlandırdı ve bir meta veri deposu oluşturmaya tamamen kendini adamış durumda. Büyük vizyonuna ulaşmak için, çığır açan birden çok cihazı, kontrol cihazını ve destekleyici donanımı piyasaya sürmesi gerekecek. Şirket, bu alandaki bazı konseptleri ve araştırma projelerini şimdiden sergiledi ve bazıları büyüleyici.

Haptic gloves

Haptic gloves facebook 1
https://www.wired.com/story/facebook-haptic-gloves-vr/

Prototip cihaz serisinde, VR için dokunsal geri bildirime sahip eldivenler. Bu eldivenler, sanal dünyada bir nesneyi kaptığınızı veya elinizi bir yüzeyde gezdirdiğinizi ‘hissettirmek’ içindir.

Bunu başarmak için Meta mühendisleri yeni tasarlanmış yumuşak aktüatörler yerleştirdi. Bunlar, eldivenleri giyerken fiziksel duyumlar oluşturmak için uyum içinde hareket eden, eldivenin her yerinde bulunan yumuşak motorlardır.
Eldivenler ayrıca bu aktüatörleri hareket ettirmek için hava akışını kontrol eden bir mikroakışkan çipine sahiptir. Meta, bu teknolojinin sanal nesnenin dokusuna, ağırlığına ve sertliğine bağlı olarak elinizde bir his yaratacağını söylüyor. Yani teknik olarak, sanal dünyada bir tüy veya metal bir topu elinize aldığınızda farklı ‘hissedebileceksiniz’.

Şirket, mühendislerinin yedi yıldan fazla bir süredir bu eldivenler üzerinde çalıştığını ve henüz tüketiciler tarafından piyasaya sürülmeye hazır olmadıklarını söyledi.

Proje Cambria

Proje Cambria facebook 1

Meta veriye adım atmanın en önemli parçalarından biri bir kulaklıktır. Facebook, Oculus Quest 2’de zaten popüler bir ürüne sahip olsa da, daha güçlü bir cihaz çıkarma niyetini zaten dile getirdi.

Kod adı Project Cambria olan yeni kulaklık, eşleşen bir fiyat etiketi ile üst düzey bir cihaz olacak. Raporlar, bunun güçlü bir işlemciye, yüksek çözünürlüklü ekrana ve gelişmiş el takibine sahip söylentili Oculus Pro olabileceğini öne sürdü.
Mark Zuckerberg geçen ay firmanın bu kulaklığı gelecek yıl piyasaya sürmeyi planladığını söyledi . Çok şükür uzun süre beklemek zorunda değiliz.

ReSkin

ReSkin facebook 1
https://newatlas.com/materials/meta-carnegie-mellon-reskin-electronic-skin/

Meta’nın çabaları sadece bize sanal dünyadaki nesneleri ‘hissettirmek’ ile ilgili değildir. Aynı zamanda robotların yapay deri ile hissetmelerini sağlamak için çalışıyor. Şirketin yapay zeka bölümü, ReSkin adlı 2-3 mm kalınlığında bir dokunsal sensör geliştirmek için Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacılarla birlikte çalıştı.

ReSkin, 1 mm genişliğindeki nesnelerden 0,1 Newton’a kadar düşük kuvvetleri algılayabilir. Bu onu robot eller, dokunsal eldivenler veya kol kolları için ideal bir malzeme yapar.
Bu yapay cilt, elektrik bağlantısı yerine manyetik sinyallere dayanır, böylece yalnızca tespit eden elektroniklerin yüzeye yakın olması gerekir. Meta, 100 birim üretmenin her birine yaklaşık 6 dolara mal olduğunu ve eğer şirket onu üretirse fiyat noktasının daha ucuz olabileceğini söyledi. Bu, hatalı veya yıpranmış yamaların değiştirilmesini kolaylaştırır.

AR için bilek tabanlı kontrolörler

Wrist based controllers for AR facebook 1
https://www.inputmag.com/design/facebook-reality-labs-wrist-worn-controller-input-control-augmented-reality-motion-commands-using-gestures/amp

VR ve MR kulaklıkları, metaverse’in ilk sınırlarıdır, ancak her şirket, şık AR gözlüklerine sahip bir geleceğin parçası olmak ister. Gözlüklerin yanı sıra, AR’deki nesnelerle etkileşim kurmak için bir tür denetleyiciye de ihtiyacınız olacak. Mart ayında Meta, el hareketlerini algılayan bilek tabanlı bantları sergiledi.

Bu konsept bileklikler, bilek hareketleri tarafından üretilen elektrik sinyallerini tespit etmek ve bunları komutlara dönüştürmek için elektromiyografiyi (EMG) kullanır. Başlangıçta, bu teknoloji parmakları sıkıştırma ve serbest bırakma gibi hareketleri algılar.

Şirket, teknolojinin parmaklarınız bir milimetre hareket ettiğinde bile sinyalleri algılayabildiğini iddia etti. Bu, sadece hareketin amacına göre çalışan bir algoritma geliştirmek için faydalı olabilir. Örneğin, AR gözlüğünüz herhangi bir düz yüzeye bir klavye yansıtabilir ve bilekliklerin yardımıyla tüm tuş vuruşlarınızı algılayabilir. Kulağa hoş geliyor. Şirket, demosunda Bellowband ve Tasbi (Dokunsal ve Sıkma Bilezik Arayüzü) adlı iki prototipi vurguladı. Bellowband için, içlerindeki havayı kontrol etmek ve dokunsal duyumlar oluşturmak için sekiz pnömatik körük kullandı.

Öte yandan Tasbi, altı vibrotaktil aktüatör ve benzersiz bir bilek sıkıştırma mekanizması kullanır. Meta, bu bantları sanal düğmelere basmak veya farklı yüzeylerin dokusunu hissetmek gibi farklı senaryolarla test etti. Şirket ayrıca, sanal bir ok ile sanal bir ok çekmek gibi yaptığınız egzersizler hakkında size geri bildirimde bulunmak için haptikleri kullanmak istiyor.

Project Aria (Ar gözlük)

Project Aria Glasses
https://www.auganix.org/facebook-reality-labs-unveils-project-aria-to-further-development-of-wearable-augmented-reality-devices/

Meta, AR üstünlüğü için uğraşıyor olabilir, ancak yoldaki ilk konsept projesi oldukça uysal. Geçen yıl, giyilebilir gözlüklerini Project Aria kod adı altında tanıttı.

Bu yıl, Protocol tarafından hazırlanan bir rapor sayesinde bu ‘sensör platformu’ hakkında daha fazla bilgi sahibi olduk. Bu gözlüklerin başa takılan ekranı yoktur. Bu nedenle, hiçbir Google Glass türü eylem veya AR efekti yoktur.
Sensörler açısından, kameralarımıza ve güç, yakalama ve sessize alma için üç düğmeye sahiptir. En iyi ihtimalle, bu bir Snap Spectacles yarışmacısı gibi görünüyor.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

KFCnin kurucusu kimdir 2

KFC'nin Kurucusu kimdir? Hayat hikayesi

2021nin en cok kullanilan sifrelerii

2021'nin en çok kullanılan şifreleri