içinde

Facebook, Avustralya sağlık sitelerini engellemekle suçlanıyor

Facebook, Avustralya sağlık sitelerini engellemekle suçlanıyor; Avustralya‘da bulununan bir ihbar grubu Facebook‘u  sağlık kuruluşlarının web sitelerini engellemekle suçluyor.

Silikon Vadisi teknoloji devi Meta‘nın sahip olduğu sosyal ağ, Şubat 2021’de platformundan tüm bu tür içerikleri engellediğinde Avustralya‘daki haber sağlayıcılarına ödeme yapmasını gerektiren yasa teklifini zayıflatmak için lobi yapıyordu

Ancak algoritma, şirketin bir kaza olduğunu iddia ettiği diğer web sitelerini de engelledi ve Cuma günü AFP‘ye “aksine herhangi bir önerinin kategorik ve açıkça yanlış olduğunu” söyledi. Bir Meta sözcüsü, “Bu yanlış yönlendirilmiş ve zararlı mevzuatın etkisini en aza indirmek için Avustralya hükümeti sayfalarını kısıtlamalardan muaf tutmayı amaçladık” dedi.

Facebook Avustralya saglik sitelerini engellemekle suclaniyor1

Bununla birlikte, ABD merkezli Whistleblower Aid, ilk olarak Perşembe günü Wall Street Journal‘da bildirilen ABD Adalet Bakanlığı ve Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na yapılan başvurularda bunun aslında bir Meta hilesi olduğunu iddia etti.

Örgüt yaptığı açıklamada, Facebook‘un haber içeriği sağlayıcılarına yönelik beş günlük kesintisinin, yerel yönetimleri, sağlık hizmetlerini ve savunmasız insanlara destek sağlayan diğer siteleri kasıtlı olarak “aşırı bloke ettiğini” söyledi.

İhbar grubu, “niyetin hükümeti önerilen yasayı zayıflatmaya zorlamak olduğunu söyledi”. Whistleblower Aid şefi Libby Liu, “Bu sadece kurumsal bir aktörün pervasızca davranmasının bir örneği değildi,” dedi. İhbar grubu”Facebook, kârlılığını korumak için kasıtlı olarak hayatları riske atıyor.”

Kesintiden kısa bir süre sonra Avustralya, Facebook‘u haber içeriği sağlayıcılarıyla müzakere etmeye zorlayan bir yasa çıkardı, ancak politikacılar en zahmetli tekliflerden bazılarını eledi.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Tam otonom dronlar artik sik ormanlarda ucabiliyor1

Tam otonom dronlar artık sık ormanlarda uçabiliyor

Ukraynada bombalan okulda 60dan fazla kisi oldugu tahmin ediliyor 1

Ukraynada bombalan okulda 60’dan fazla kişi öldüğü tahmin ediliyor