içinde

Evinizin havasını temizleyen 10 bitki

Evinizin havasını temizlemek için ya da kokusunu kaybetmek için yapay kokulara başvuruyoruz, bunlarda bize biz farketmesek te aslında zarar veriyor. Biz de çareyi doğal yollarda arıyoruz. Siz aramayın diye biz sizin için derledik “Evinizin havasını temizleyen 10 bitki” başlığı altında topladık.

#1 Kauçuk ağacı

Evinizin havasini temizlerken bir yanda serinletecek 10 bitki

Kaynak

Bu tür kökleri aracılığıyla suyu çeker ve ardından yapraklarının alt kısmında bulunan gözenekleri aracılığıyla nemi serbest bırakır. Bitkinin yaprakları ne kadar fazlaysa ve yapraklar ne kadar büyükse, o kadar fazla nem bırakır.

Tercihen bir pencerenin yanına yerleştirin. Kauçuk ağacı güneşi seven bir bitkidir, güneşi görmediği zamanlarda güneşi arar. Gelelim sulama kısmına fazla sulamadan toprağını nemlendirecek kadar sulasanız yeter.

#2 Kılıç eğrelti otu

İşte genellikle asılı saksılarda yetiştirilen çok popüler bir ev bitkisi. Havadan formaldehit, ksilen ve tolueni filtreleme özelliğine sahiptir. Bu eğrelti otu daha çok gölgeli alanları sever ve kaliteli toprak ve suya ihtiyaç duyar.

#3 Paşa kılıcı bitkisi

Paşa kılıcı bitkisi, özellikle geceleri, yapraklarının mikroskobik gözeneklerinin terlemeye açıldığı zamanlarda bulunduğu ortamların havasını temizleme ve ısısını düzenleme özelliğine sahiptir. Su ve ışık eksikliği gibi olumsuz koşullara çok dayanıklı bir türdür. 

#4 Salon Sarmaşığı

Salon Sarmaşığı ksilen, tolüen ve formaldehit zehirli gazları temizler ve odanızın ısısını ise dengelemede yardımcı olur.Doğru ışık ve sulama ile boyları birkaç metreye kadar ulaşabilir, sulaması toprağı kuruyunca yapılmalıdır.

#5 Örümcek bitkisi

Örümcek bitkisi, bulunduğu alanın sıcaklığını dengelemek için hava kalitesini iyileştirebilir ve ısıyı hızla emebilir.

İç mekanlarda ideal olanı,  onu aydınlık bir odaya yerleştirmek, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Sabit bir nem seviyesine sahip olmalıdır: Yaz mevsiminde her hafta bol su ile sulanmalıdır. Soğuk aylarda haftada bir veya on günde bir sulama yeterli olacaktır.

#6 Ağlayan incir

Ağlayan incir, iç mekanlarda havayı serin ve nemli tutmaya yardımcı olan birkaç bitkiden biridir. Ek olarak, havada bulunan toksinleri ortadan kaldırır. Bu bitki bol ışığa ihtiyaç duyar, yaz aylarında normal sulama ile kış aylarında ise toprağı nemlenecek kadar sulanması yeterli olacaktır.

#7 Tıbbi sarısabır

Evinizin havasini temizlerken bir yanda serinletecek 10 bitki6

Kozmetik ve tıbbi kullanımıyla bilinen Tıbbi sarısabır, sıcaklığı düzenlediği için evinizdeki havayı tazelemek için mükemmeldir.

Bu bitki az bakım ve özen gerektirir. Toprak kuruduğunda sulayabilirsiniz; kışın, ayda bir defadan fazla değil. Bununla birlikte, çok fazla ışığa ihtiyacı vardır, bu nedenle pencere kenarı gibi yeterli güneş ışığının olacağı bir yere yerleştirmek önemlidir.

#8 Yelken çiçeği

Yelken çiçeği, fazla nemi emebilen ve dolayısıyla sıcaklığı düzenleyebilen bir bitkidir. En iyi koşullarda büyümesi için, onu doğrudan güneş ışığından uzak, sıcak bir yere koyun. Toprağı nemli tutmak için damıtılmış su veya yağmur suyu ile sulayın. Ayrıca bir püskürtücü doldurabilir ve her gün sulayabilirsiniz.

#9 Areka Palmiyesi

Evinizin havasini temizlerken bir yanda serinletecek 10 bitki8

Bu bitki en arındırıcı bitkiler arasındadır, ortamındaki formaldehit, ksilen ve toluen seviyelerini önemli ölçüde azaltır. Tam veya kısmi gölgeye ihtiyacı vardır. Yeterli ışığa sahip değilse, Areka Palmiyesi için iyi değildir. Toprağının, aşırıya kaçmamak şartıyla her zaman nemli olması gerekir.

#10 Çin Herdemyeşili

Düşük ışık koşullarında gelişen bakımı kolay bir bitkidir. Genellikle yaklaşık 50 santimetre büyür ve havadaki kötü toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bulunduğu odanın sıcaklığını dengler.

Bu bitkinin birçok çeşidi vardır. Amacınız havayı tazelemekse, oldukça gür yapraklı olanları seçin. Yapraklarının hayvanlar için toksik olabilecek bir tahriş edici içerdiğini akılda tutmak önemlidir. Oturma odanızı, yemek odanızı, banyonuzu veya başka herhangi bir odanızı dekore etmek için ideal.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

Xiaomi telefonlarda bilinmeyen ozellikler

Xiaomi telefonlarda bilinmeyen özellikler

bakis acinizi degistirecek fotograflar3

Bakış açınızı değiştirecek fotoğraflar