içinde

Elon Musk Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldı

Elon Musk, Twitter‘ı 44 milyar dolar karşılığında satın almayı başardı. Twitter‘ın geçtiğimiz günlerde Elon Muska karşı zehir hapı stretejisi işe yaramamış gibi duruyor.

Aynı zamanda dünyanın en zengin insanı olan açık sözlü Tesla CEO’su, Twitter‘ı satın almak ve özelleştirmek istediğini çünkü Twitter‘ın bir ifade özgürlüğü platformu olarak potansiyelini karşılayamadığını düşünüyor.

Elon Musk,  Twitter ile yaptığı ortak açıklamada, otomatik “spam botlardan” kurtulmak ve güveni artırmak için algoritmalarını halka açık hale getirmek gibi yeni özelliklerle hizmeti “her zamankinden daha iyi” hale getirmek istediğini söyledi.İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital şehir meydanıdır” dedi.

Anlaşma, milyarderin platformda yüzde 9 hissesini ilk kez açıklamasından yaklaşık iki hafta sonra sağlamlaştırıldı. Elon Musk geçen hafta Twitter‘ı satın almak için 46.5 milyar dolarlık finansman sağladığını ve şirketin yönetim kuruluna bir anlaşma müzakere etmesi için baskı yaptığını söyledi. Twitter, işlemin yönetim kurulu tarafından oybirliğiyle onaylandığını söyledi. 11 üyeli yönetim kurulunda, Twitter‘ın kurucu ortağı ve Mayıs ayında yönetim kurulundan ayrılmayı planlayan eski CEO Jack Dorsey de yer alıyor. Twitter, anlaşmanın bu yıl içinde tamamlanmasının beklendiğini ve Twitter hissedarlarının ve düzenleyicilerinin onayına tabi olduğunu söyledi.

Twitter Inc.’in hisseleri Pazartesi günü %6 artışla hisse başına 52$’a yükseldi. 14 Nisan’da Elon Musk, sosyal medya platformunu hisse başına 54.20 dolara satın almak için bir teklif duyurdu. Musk teklifini sunduğundan beri hisse senedi keskin bir şekilde yükselirken, Şubat 2021’de ulaştığı hisse başına 77 doların oldukça altında. Elon Musk kendisini bir “özgür konuşma mutlakçısı” olarak tanımladı, ancak aynı zamanda kendisine soru soran veya onunla aynı fikirde olmayan diğer Twitter kullanıcılarını engellemesi veya küçümsemesiyle de tanınıyor.

Son haftalarda, şirket için içerik kısıtlamalarını gevşetmekten (eski Başkan Donald Trump’ın hesabını askıya alan kurallar gibi) platformdan sahte ve otomatik hesaplardan kurtulmaya ve reklamlarından uzaklaşmaya kadar bir dizi değişiklik teklifinde bulundu. tabanlı gelir modeli. Yakın tarihli bir TED konuşmasında “ifade özgürlüğü” kavramının herhangi bir sınırı olup olmadığı sorulduğunda Musk, Twitter’ın veya herhangi bir forumun faaliyet gösterdiği ülkenin yasalarına tabi olduğunu söyledi. Dolayısıyla açıkça ifade özgürlüğü konusunda bazı sınırlamalar var. ABD’de ve tabii ki Twitter bu kurallara uymak zorunda kalacak.”

Bunun ötesinde, bir şeyleri silmek için “çok isteksiz” olacağını ve genel olarak kalıcı yasaklar konusunda dikkatli olacağını söyledi. Twitter başlangıçta, bir devralma girişimini aşırı derecede pahalı hale getirebilecek, zehirli hap olarak bilinen bir devralma önleme önlemi çıkarmıştı. Ancak The Wall Street Journal‘a göre yönetim kurulu, Elon Musk‘ın geçen hafta finansman sağladığını göstermek için önerisini güncellemesinden sonra müzakere etmeye karar verdi.

Twitter‘ın 200 milyonu aşan kullanıcı tabanı Facebook ve TikTok gibi rakiplerinden çok daha küçük kalırken, hizmet ünlüler, dünya liderleri, gazeteciler ve entelektüeller arasında popüler. Elon Musk‘ın kendisi, en popüler hesapların saflarında birkaç pop yıldızına rakip olan, takipçisi olan üretken bir Twitter’dır. Geçen hafta, ABD menkul kıymetler düzenleyicilerine sunulan belgelerde, paranın Morgan Stanley ve diğer bankalardan geleceğini ve bir kısmının Tesla‘daki büyük hissesiyle güvence altına alınacağını söyledi.

Forbes‘a göre Elon Musk, yaklaşık 279 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı. Ancak parasının çoğu Tesla hissesine bağlı – FactSet‘e göre, değeri 1 trilyon dolardan fazla olan elektrikli otomobil şirketinin yaklaşık %17’sine ve özel uzay şirketi SpaceX’e sahip. Elon Musk‘ın ne kadar nakit parası olduğu belli değil.

Elon Musk, 1999 yılında bir çevrimiçi haritalama ve iş rehberi olan Zip2‘yi 307 milyon dolara Compaq‘a sattığında servetini kazanmaya başladı. Payını, bankaları atlayan ve tüketicilerin işletmelere doğrudan ödeme yapmasına izin veren bir internet hizmeti olan PayPal‘ı oluşturmak için kullandı. 2002 yılında 1.5 milyar dolara eBay‘e satıldı.

Aynı yıl Elon Musk, maliyet kısıtlamalarının NASA‘nın gezegenler arası seyahatini sınırladığını keşfettikten sonra Space Exploration Technologies‘i veya SpaceX‘i kurdu. Şirket sonunda uygun maliyetli yeniden kullanılabilir roketler geliştirdi.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

WhatsApptan gereksiz mesajlari filtreleme girisimi

WhatsApp'tan gereksiz mesajları filtreleme girişimi

Kagit inceliginde hoparlor gelistirildi 1

Kağıt inceliğinde hoparlör geliştirildi