içinde

California yaz aylarında enerji kıtlığına hazırlanıyor

ABD‘nin eyalet yetkilileri yaz ve kurak aylarında serinleme ihityaçalarıdan dolayı enerji kıtlığı yaşayacaklarını söylüyor.

Yetkililer, kuraklık, aşırı sıcaklık ve orman yangınlarından kaynaklanan tehditlerin yanı sıra güneş enerjisi endüstrisini engelleyen tedarik zinciri ve düzenleyici sorunların bu yaz enerji güvenilirliği için zorluklar yaratacağını söyledi.

Eyalet modelleri, klimaların tam olarak kullanıldığı en sıcak aylarda, en yüksek talep zamanlarında (genellikle akşam güneş batarken erken saatlerde) eyaletin ihtiyaç duyduğundan 1.700 megavat daha az güce sahip olacağını varsayıyor.
Enerji komisyonuna göre, bir megavat, Kaliforniya’da yaklaşık 750 ila 1.000 eve güç sağlıyor. En uç koşullar altında, eksiklik çok daha kötü olabilir: 5.000 megavat veya 3.75 milyon eve güç sağlamak için yeterli. Pacific Gas & Electric gibi büyük kamu hizmetlerini düzenleyen California Kamu Hizmetleri Komisyonu başkanı Alice Reynolds, “Beklediğimiz tek şey yeni ve şaşırtıcı koşullar görmek ve bunlara hazırlıklı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Three Mile Island Control Room

İklim değişikliği, bu yıl Ocak’tan Mart’a kadar rekor düzeyde kurak geçen Kaliforniya’da bir mega kuraklığa neden oluyor. Geçen yaz eyalet, yeterli su olmadığı için Oroville Barajı’ndaki hidroelektrik üretimini ilk kez kapattı. Yetkililer, sistemin yeniden çalışmaya başladığını, ancak kapatmanın eyalete 600 megavatlık güce mal olduğunu söyledi. Bağımsız sistem operatörüne göre, büyük hidroelektrik projeleri 2020’de eyalet elektriğinin yaklaşık %14’ünü üretti. Başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları %34,5’ini ve nükleer enerji %10’unu oluşturdu.

Bu yaz beklenen eksikliklerin ortasında eyalet ve bölge sakinleri elektrik kesintilerini önlemek için birden fazla araca sahip. Yetkililer, diğer eyaletlerden elektrik satın alınabileceğini ve bölge sakinlerinin yoğun talep sırasında kullanımlarını azaltabileceğini, ancak aşırı durumlarda elektrik kesintilerinin hala mümkün olduğunu söyledi. Reynolds, insanları günün erken saatlerinde evlerini soğutmak ve güneş battığında klimalarını kapatmak gibi şeyler yaparak enerji kullanımını azaltmayı düşünmeye çağırdı.

Ağustos 2020’de, aşırı sıcakların ortasında, Kaliforniya Bağımsız Sistem Operatörü, kamu hizmetlerine yüz binlerce müşterinin geçici olarak elektriğini kesme emri verdi. Sistem operatörü kıdemli başkan yardımcısı Mark Rothleder, tüm Batı’nın aynı anda bir sıcak hava dalgasına sahip olması durumunda eyaletin bu yıl tekrar elektrik kesintisi yaşama olasılığının daha yüksek olacağını söyledi. Bu, Kaliforniya’nın diğer eyaletlerden aşırı güç satın alma yeteneğini engeller. Orman yangınları, devletin gücü açık tutma yeteneğini de engelleyebileceğini söyledi.

California yaz aylarinda enerji kitligina hazirlaniyor

California, şebekesini sera gazı yayan güç kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi gibi karbon içermeyen kaynaklara geçirme sürecindedir. Diablo Canyon Nükleer Santrali de dahil olmak üzere eski enerji santralleri emekliliğe hazırlanırken, eyalette daha az enerji seçeneği var. 2025 yılına kadar devlet, planlı elektrik santrali kapatmaları nedeniyle 6.000 megawatt güç kaybedecek.

Gavin Newsom’un kabine sekreteri Ana Matosantos, yönetimin güvenilirliği sağlamak için atabileceği diğer adımlar hakkında ayrıntıları paylaşmayı reddetti, yalnızca Newsom’un “bir dizi farklı eylem” beklediğini söyledi. Demokrat vali kısa süre önce Diablo Kanyonu’nu planlanan 2025 kapanışının ötesinde açık tutmaya açık olduğunu söyledi. Bu arada, pandeminin neden olduğu tedarik zinciri sorunları, güneş olduğu için enerjiyi depolayabilen pillere sahip daha fazla güneş enerjisi sistemini ayakta tutmak için gereken ekipmanın kullanılabilirliğini yavaşlatıyor.

Devlet yetkilileri ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı’nın Güneydoğu Asya’dan güneş paneli ithalatına yönelik bir soruşturmaya, Kaliforniya’nın temiz enerjiye doğru ilerlemesini engelleme potansiyeline sahip bir şey olarak işaret etti. Kaliforniya, 2045 yılına kadar elektriğinin %100’ünü karbon dışı kaynaklardan elde etme hedefi belirlemiştir ve bu yolda, 2030 yılına kadar %60’ı da içeren belirli ölçütler bulunmaktadır. Devlet, özellikle gün içinde, bazen bu hedefi aşmaktadır. Yenilenebilir kaynaklardan ne kadar güç geleceği, günün ve yılın saatine ve mevcut olana göre değişir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Lionel messiye direkler gecit vermiyor

Lionel messi’ye direkler geçit vermiyor

Gunesdeki patlama radyo sinyallerini kesintiye ugratti

Güneş’deki patlama radyo sinyallerini kesintiye uğrattı