içinde

Avrupalı çiftçiler Rus gazından kurtulmaya çalışıyor

Avrupa‘daki çiftçiler Rus gazın’dan kurtulumak ve denglemek için biyogazı Rus gazı ile karştırarak Rus gazına bağımlı olmayı bir nebze olsa azaltmayı planlıyorlar.

Yakında ekinlerin ve tarımsal atıkların “biyogaz” üretmek için ezilip fermente edildiği yeni bir tesisin musluğunu açacaklar. Kıtada tanıtılan enerji çözümleri arasında, Rusya‘nın Ukrayna‘daki savaşı için artık Rus fosil yakıtlarına milyarlarca dolar ödemeyerek finansmanı kesmek istiyor.

Yakındaki yüzlerce veya binlerce eve enerji sağlayan küçük kırsal gaz santralleri en azından yakın zamanda ekonomilere, fabrikalara, işyerlerine ve evlere güç sağlayan Rus gazının Avrupa‘ya olan devasa akışının yerini almayacak. Ekinleri gaz yapmak için kullanmanın eleştirmenleri, çiftçilerin gıda yetiştirmeye konsantre olmaları gerektiğini savunuyorlar – özellikle de dünyanın ekmek sepetlerinden biri olan Ukrayna‘daki savaşın serpintileri arasında fiyatlar yükselirken.

Yine de biyogaz, Avrupa‘nın enerji bağımlılığının nasıl azaltılacağı bilmecesinin bir parçasıdır. Avrupa Biyogaz Birliği, Avrupa Birliği’nin doğal gaz şebekelerine pompalanan biyo-metan üretimini hızla artırabileceğini söylüyor. Mevcut piyasa fiyatlarına göre AB‘nin 27 ülkesinin Rusya‘ya borulu doğal gaz için yılda ödediğinden daha az olan 83 milyar Euro’luk (87.5 milyar $) bir yatırım, 2030 yılına kadar biyo-metan üretiminde on kat artış sağlayabilir ve bunun yerini alabilir. Grubun söylediğine göre, bloğun geçen yıl Rusya‘dan ithal ettiği miktarın yaklaşık beşte bir

Avrupali ciftciler Rus gazindan kurtulmaya calisiyor

Paris bölgesindeki Sonchamp köyü çevresindeki çiftçiler, yeni gaz santrallerinin Avrupa‘yı Moskova‘dan kurtarmak için üzerine düşeni yapacağını düşünüyorlar. Tesisin buğday, kolza tohumu, şeker pancarı ve tavuk yetiştiren altı yatırımcısından biri olan Christophe Robin, “Dostlarımıza savaş açan insanlardan gaz satın almak mantıklı değil” dedi.

Robin “Yeşil (enerji) tüketmek ve Rus gazının akışından ve katkısından kaçınmak istiyorsak, gerçekten seçeneğimiz yok. Alternatif çözümler bulmalıyız” dedi. Biyogaz, organik maddelerin (genellikle ekinler ve atıklar) fermente edilmesiyle elde edilir. Robin, süreci bir kapta çok uzun süre kalan yiyeceğe benzetti.

Robin“Onu açtığınızda, ‘Poof’ olur. Sadece burada açmıyoruz, fermantasyondan çıkan gazı topluyoruz” dedi. Tesislerinden çıkan gaz 2.000 evin ihtiyacını karşılayabilir. Biyo-metan olarak saflaştırılacak ve hastanesini, yüzme havuzunu ve evlerini ısıtarak yakındaki Rambouillet kasabasına giden bir boru hattına enjekte edilecek.

Robin “Harika,” dedi. “Çocuklar yerel gazdan yararlanacak.”

Avrupa’nın geri kalanında olduğu gibi, Fransa‘da da biyo-metan üretimi hala küçük. Ama patlama yaşıyor. Fransa‘da ortalama olarak her hafta neredeyse üç biyo-metan üretim tesisi çevrimiçi oluyor ve sayıları 2017 sonunda sadece 44’ten geçen yıl 365’e yükseldi. Ulusal şebeke için ürettikleri gaz hacmi, 2021’de bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıktı ve 362.000 eve yetti.

Fransa hükümeti, Rusya‘nın 24 Şubat’ta Ukrayna‘yı işgal etmesinden bu yana biyo-metan gelişimini hızlandırmak için birkaç adım attı. Endüstri, biyo-metan’ın 2021’de Fransa’nın ihtiyacının neredeyse %1’ini karşıladığını, ancak bunun bu yıl en az %2’ye çıkacağını ve bunun mümkün olabileceğini söylüyor. 2030 yılına kadar Fransa’nın gaz tüketiminin %20’sini oluşturuyor ve bu, Fransa’nın geçen yıl Rusya’dan ithal ettiğinden daha fazla gaz olacak.

Robin, Sonchamp kasbası çiftçilerinin 5 milyon euro (5.3 milyon dolar) kredi aldığını ve fabrikalarını inşa etmek için 1 milyon euroluk devlet sübvansiyonu aldığını söyledi. Gazları için sabit bir fiyatla kamu hizmeti şirketi Engie ile 15 yıllık bir sözleşme imzaladılar. Bu, şimdi yüksek gaz fiyatlarından kar etme yeteneklerini sınırlayacak, ancak onlara istikrarlı bir gelir sağlayacaktır.

Robin, “Milyarder olmayacağız” dedi. İşçiler inşaatı bitiriyor ve tesis ağa bağlanmaya neredeyse hazır oluyor. Buğday kabuğu, şeker pancarı, soğan kabukları, hatta tavuk pisliği gibi tarımsal atık yığınları, baloncuk benzeri dev fermantasyon tanklarına yükleniyor.

Gaz yapmak için özel olarak yetiştirilen kışlık arpa, her gün tesise gelerek 30 ton organik maddenin yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Robin, arpanın, eleştirmenlerin endişe ettiği gıda için diğer mahsullerin yetiştirilmesine müdahale etmeyeceği konusunda ısrar ediyor. Robin, yılda bir gıda mahsulü yerine, artık iki yılda bir üç hasat yapacaklar – arpanın arasına sıkıştırılmış ekstra olarak, dedi.

Avrupa’nın en büyük biyogaz üreticisi olan Almanya‘da hükümet, yakıt için mahsul ekimini azaltıyor. Biyogaz tesislerinde izin verilen mısır payı 2026 yılına kadar %40’tan %30’a indirilecek. İşletmecilerin gübre, saman gibi atık ürünleri kullanmaları için mali teşvikler sağlanacak.

Almanya’da, çoğu kırsal köylere ısı ve elektrik sağlayan küçük ölçekli üniteler olan 9.500’den fazla fabrika olduğu tahmin ediliyor. Alman biyogaz derneği sözcüsü Andrea Horbelt “biyo-metan üretiminin birkaç yıl içinde iki katına çıkabileceğini, ancak aynı zamanda ucuz olmayacağını söyledi”. Andrea Horbelt “Elektrik için biyogaz kullanmak güneş ve rüzgardan daha pahalıdır ve her zaman öyle kalacaktır” dedi.

Sonchamp kasabası çiftçileri, gaz üretim süreçlerinin sonunda, tarlalarını gübrelemek için kullanacakları ve endüstriyel gübre tüketimini azaltacakları fermenterlerden nitrojen ve potasyum açısından zengin atıklar da alacaklar. Robin, “Döngüsel bir ekonomi ve yeşil. Bu beni memnun ediyor” dedi. “Muhteşem bir macera.”

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

AR tabali bir ayakkabi simulasyon uygulamasi gelistirildi

AR tabalı bir ayakkabı simülasyon uygulaması geliştirildi

Tam otonom dronlar artik sik ormanlarda ucabiliyor1

Tam otonom dronlar artık sık ormanlarda uçabiliyor