içinde

Akıllı telefon korsanalarına karşı dikkatli olun

Akıllı telefon korsanalarına karşı dikkatli olun; Dünya üzerinde yaşayan insanların %84′ü akıllı telefon kullanıyor ve bu elektronik cihaza gün geçtikçe bağımlılığımız artmakta bu da akıllı telefon korsanları için maalesef vazgeçilmez bir seçenek haline geldi.

Geçen yıl, siber güvenlik şirketi Kaspersky, akıllı telefon kullanıcılarına yaklaşık 3,5 milyon kötü niyetli saldırı tespit etti. Telefonlarımıza kısa mesaj veya e-posta yoluyla aldığımız spam mesajlar genellikle bir tür kötü amaçlı yazılım olan virüslere bağlantılar içerir.

Bir noktada, telefonunuza bulaşan ve arka planda (fark etmeden) çalışan kötü amaçlı yazılım yüklemiş olabiliriz. Özel bir şirket olan Zimperium tarafından yaptırılan küresel bir rapora göre, mobil cihazların beşte birinden fazlası kötü amaçlı yazılımla karşılaştı. Ve dünya çapında on cep telefonundan dördü siber saldırılara karşı savunmasız halde

Peki akıllı telefonumuza nasıl virüs bulaşır.

Kişisel bilgisayarlar gibi, telefonların güvenliği de kötü amaçlı yazılımlar tarafından ele geçirilebilir. Örneğin, Hummingbad virüsü 2016’da oluşturulduktan sonraki birkaç ay içinde on milyon Android cihazına bulaştı ve 85 milyon kadar cihazı riske attı.

Tipik olarak, bir telefon virüsü bir bilgisayar virüsü ile aynı şekilde çalışır: kötü niyetli bir kod cihazınıza bulaşır, kendini çoğaltır ve kişi listenizdeki diğer kişilere otomatik mesaj göndererek veya kendisini bir e-posta olarak otomatik ileterek diğer cihazlara yayılır.

Bir virüs, telefonunuzun işlevselliğini sınırlayabilir, kişisel bilgilerinizi bilgisayar korsanlarına gönderebilir, kişilerinize kötü amaçlı yazılımlara bağlanan spam mesajları gönderebilir ve hatta virüs operatörünün ekran ve klavye girişlerinizi yakalayarak ve coğrafi konumunuzu izleyerek sizi “gözetmesine” izin verebilir.

Avustralya‘da Scamwatch, 2021’de yalnızca sekiz hafta boyunca Flubot virüsüne ilişkin 16.000 rapor aldı. Bu virüs, Android ve iPhone kullanıcılarına kötü amaçlı yazılım bağlantıları içeren metin mesajları gönderir. Bağlantılara tıklamak, telefonunuza kötü amaçlı bir uygulamanın indirilmesine ve dolandırıcıların kişisel bilgilerinize erişmesine neden olabilir.

Flubot dolandırıcıları hedef ülkelerini düzenli olarak değiştirir. Siber güvenlik firması Bitdefender‘a göre FluBot operatörleri, 1 Aralık 2021 ile bu yılın 2 Ocak tarihleri arasında Avustralya, Almanya, Polonya, İspanya, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerini hedef aldı.

Akıllı cihazlar arasında Apple mı yoksa Android mi daha güvenli?

Apple cihazları genellikle Android’den daha güvenli ve virüs saldırılarına daha az eğilimli olarak kabul edilirken, telefonlarını “jailbreak” yapan veya telefonlarını değiştiren iPhone kullanıcıları kendilerini güvenlik açıklarına maruz bırakıyor.

Benzer şekilde, Google Play mağazasının dışından uygulama yükleyen Android kullanıcıları, kötü amaçlı yazılım yükleme risklerini artırır. Hem Apple hem de Android güvenlik risklerine karşı savunmasız olduğundan, tüm telefon kullanıcılarının dikkatli olması gerekir.

Akilli cihazlar arasinda Apple mi yoksa Android mi daha guvenli

Bununla birlikte, telefonlar genellikle virüslere karşı kişisel bilgisayarlardan daha iyi korunur. Bunun nedeni, yazılımın genellikle her uygulamayı denetleyen yetkili uygulama mağazaları aracılığıyla yüklenmesidir. Ancak bazı kötü amaçlı uygulamalar zaman zaman çatlaklardan geçebilir.

Ayrıca, uygulamalar genellikle kendi yalıtılmış ortamlarında “korumalı alan” olduğundan ve diğer uygulamalara erişemediğinden veya bunlarla etkileşime giremediğinden, bilgisayarlara kıyasla telefonlar daha güvenlidir. Bu, kötü amaçlı yazılımlardan bulaşma veya çapraz bulaşma riskini azaltır. Ancak hiçbir cihaz tamamen bağışık değildir.

 Aşağıdaki uyarılara ve işaretlere dikkat edin

Telefonumuza bazen virüs bulaşıp buşalmadığını anlamamız pek kolay olmuyor. Fakat bulaşdıysa telefonunuz anormal davranışlar sergileyebilir. Gelin bunları aşağıda  birlikte inceleyelim.

 • Uygulamaların açılmasının normalden uzun sürmesi veya rastgele çökmesi gibi düşük performans göstermesi
 • Aşırı pil tüketimi (arka planda sürekli çalışan kötü amaçlı yazılım nedeniyle)
 • Artan mobil veri tüketimi
 • Açıklanamayan fatura ücretleri (kötü amaçlı yazılımın verilerinizi çiğnemesinin bir sonucu olarak artan veri kullanım ücretlerini içerebilir)
 • Olağandışı açılır pencereler
 • Cihazın beklenmedik bir şekilde aşırı ısınması.

Cihazınıza bir virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız, atabileceğiniz bazı adımlar vardır. İlk olarak, daha fazla hasarı önlemek için kötü amaçlı yazılımı kaldırmanız gerekir. İşte bazı basit sorun giderme adımları:

 1. Telefonunuzu virüslere karşı taramak için güvenilir bir virüsten korunma uygulaması kullanın. Ücretli ve ücretsiz koruma hizmetleri sunan bazı saygın satıcılar arasında Avast, AVG, Bitdefender, McAfee veya Norton bulunur.
 2. Telefonunuzun depolama alanını ve önbelleğini (Android cihazlarda) veya tarama geçmişini ve web sitesi verilerini (Apple cihazlarda) temizleyin.
 3. Güvenli moda geçmek için iPhone’unuzu yeniden başlatın veya Android telefonunuzu yeniden başlatın; bu, Android’de üçüncü taraf uygulamaların etkin olduğu sürece çalışmasını engelleyen bir özelliktir.
 4. İndirilen uygulamalar listenizdeki şüpheli veya tanıdık olmayan uygulamaları silin ve Android kullanıcısıysanız, uygulamalar silindikten sonra güvenli modu kapatın

Son çare olarak, tüm verilerinizi yedekleyebilir ve telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Bir telefonu orijinal ayarlarına sıfırlamak, tüm kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldıracaktır.

Akıllı telefonunuz virüsten koruma yolları

 1. Olağandışı açılır pencerelere veya olağandışı kısa mesajlardaki, sosyal medya gönderilerindeki veya e-postalardaki bağlantılara tıklamaktan kaçının
 2. Yalnızca Google Play veya Apple’s App Store gibi yetkili uygulama mağazalarından uygulamalar yükleyin
 3. Jailbreak yapmaktan veya telefonunuzu rootlamaktan kaçının
 4. Yüklemeden önce uygulama izinlerini kontrol edin, böylece uygulamanın neye erişeceğinin farkında olursunuz
 5. Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin veTelefon yazılımınızı en son sürüme güncel tutun (en son güvenlik yamalarına sahip olacaktır).

Telefonunuzu şüpheli etkinliklere karşı sürekli olarak izleyin ve içgüdülerinize güvenin. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen doğrudur.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Deniz suyundan icme suyu urettiler

Deniz suyundan içme suyu ürettiler

Yapay zekaAI insan gibi inceleme yapabilirmi 2

Yapay zeka(AI) insan gibi inceleme yapabilirmi?