içinde

ABD Japonya’da Zipline marka dronla ilaç dağıtımına başladı

Amerika birleşik devletine(ABD) bağlı drone şireketi olan Zipline marka bir drone Japonya’da ilk önceliği kırsal bölgeler olmak üzere ilac dağıtımına başladı.

Perşembe gününden itibaren Japonya‘nın güneybatısındaki Kyushu’nun batı kıyısındaki küçük Goto Adaları’nı geçerek eczanelere ve hastanelere teslimat yapıyorlar. En büyük ihtiyaçlar izole kırsal alanları olsa da, kentsel alanlar dahil olmak üzere Japonya’nın diğer bölgeleri bunu takip edebilir.

Altı yıl önce kurulan Zipline, perakende zincirindeki diğer ürünleri ve ilaçları teslim etmek için Walmart Inc. ile ortaklık kurduğu ABD’de zaten hizmet veriyor. Aynı zamanda Gana ve Ruanda’ya da tıbbi ürünler gönderiyor. Japonya’daki kalkışı, Japonya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp’un bir grup şirketi olan Toyota Tsusho ile ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

Zipline CEO’su Keller Rinaudo The Associated Press’e verdiği demeçte, “Pandemilere tepki verme, hastaları tedavi etme ve evde sağlık hizmeti sunumu gibi şeyleri yapma şeklinizi tamamen değiştirebilirsiniz. Geçen yılki Tokyo Olimpiyatları gibi fotoğraf ve hava sergileri için Japonya‘da dronlar kullanılmış olsa da, düzenlemeler nedeniyle özellikle kentsel alanlarda yaygın olarak kullanılmamaktadır.zipline drone

Rinaudo, teknolojinin büyük bir yaşlı nüfusa sahip, ancak izole alanlarda daha iyi sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyan robotik hünerleriyle tanınan bir ülkede kabul edileceği konusunda iyimserdi. Odak noktası tıbbi hizmetler çünkü “önce bunu doğru yapmak için gerçek bir ahlaki zorunluluk vardı” dedi. Rinaudo, “Topluluklar hizmetin değerini derinden anlayacak. Ayrıca, her uçuş potansiyel olarak bir insan hayatını kurtarırken, düzenleyicileri yaptığımız şey konusunda rahat ettirmek daha kolaydı.”

100674914 mediaitem100674913 1

Hizmet, ilacı tam olarak sunarak, stokların ve potansiyel olarak israfın azaltılmasına yardımcı olur. Güney San Francisco, California merkezli Zipline‘a göre, sıfır emisyonlu sessiz uçuşlar 300 kilometreye (186 mil) kadar gidebilir ve diğer ulaşım türlerine kıyasla ucuzdur. Rinaudo, covid19 pandemisinin aşı teslimatlarını her zamankinden daha acil hale getirdiğini söyledi. Zipline drone’larla kan temini, insülin ve kanser tedavisi de ulaştırıldı.

Sora-ina adlı bir yan kuruluş, Goto Adaları’ndaki Fukue Limanı’ndan bir dağıtım merkezi ve uçuş hizmetleri yöneterek operasyonları yürütecek. Zipline‘ın “otonom anında lojistik” teknolojisini kullanan Asya’daki ilk ve dünyada 14. dağıtım merkezidir. Üç büyük Japon ilaç dağıtıcısı ortak olmayı kabul etti.

Resim 1 kaynak:https://en.reset.org/zipline-continues-medical-drone-deliveries-now-expanding-ghana-04292019/

Resim 2 kaynak:https://techxplore.com/news/2022-04-drone-company-zipline-medicine-japan.html

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Neftlix sifrelerinizi paylasmaya veda edin

Neftlix şifrelerinizi paylaşmaya veda edin

Bilim adamlari goruntu piksellemeSTEGO algoritmasi gelistiriyorlar

Bilim adamları görüntü pikselleme(STEGO) algoritması geliştiriyorlar