içinde

2021'nin en çok kullanılan şifreleri

Parola olarak “123456”, “parola” veya “qwerty” kullanıyorsanız, muhtemelen kendinizi bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bıraktığınızın farkındasınızdır. Ancak yalnız değilsiniz 2021’nin en çok kullanılan şifrelerine göre bunlar dünya çapında en yaygın on şifreden üçü .

Parola yönetim hizmeti NordPass, bağımsız araştırmacılarla ortaklaşa çalışarak, 2021’de dünya çapında en sık kullanılan 200 parolayı belirlemek için milyonlarca parolayı bir veri kümesinde derledi.

Verileri analiz ettiler ve dünyanın farklı yerlerinde çeşitli seçeneklerin ne kadar popüler olduğuna bakarak 50 ülkedeki sonuçları sundular. Ayrıca cinsiyete göre şifre eğilimlerine de baktılar.

Bulgular, parola seçeneklerinin genellikle kültürel referanslara eklendiğini gösteriyor. Örneğin, çeşitli ülkelerdeki insanlar favori futbol takımlarından ilham alırlar. Birleşik Krallık’ta “liverpool” 224.160 isabetle üçüncü en popüler şifre olurken, Şili futbol kulübünün adı “colocolo” Şili’de 15.748 kişi tarafından kullanıldı ve bu onu en yaygın beşinci seçim haline getirdi.

2021nin en cok kullanilan sifreleri1 1

Bazı ülkelerde dinle ilgili şifreler popülerdi. Örneğin, “Christ” Nijerya’da en yaygın 19. parolaydı ve 7.169 kez kullanıldı. Bu arada Suudi Arabistan’da 1.599 kişi tarafından Allah’ın adıyla anlamına gelen Arapça bir tabir olan “bismillah” en sık 30. tercih olarak kullanıldı.

Rapor ayrıca cinsiyetler arasındaki farklılıkları da yansıtıyordu. Kadınlar “güneş ışığı” veya “iloveyou” gibi daha olumlu ve sevecen kelimeler ve ifadeler kullanma eğilimindeyken, erkekler genellikle sporla ilgili şifreler kullanır. Bazı ülkelerde erkekler kadınlardan daha fazla küfür kullanır.

Müzik temalı parolalar her iki cinsiyette de popülerken, “onedirection” veya “justinbieber” gibi seçenekler kadınlar arasında daha popülerken, erkekler “metallica” ve “slipknot” gibi grupları tercih ediyor.

Uzun ve karmaşık şifreler seçin

Parolalar, bilgisayarlar ve ağ tabanlı ürünler ve hizmetler için ana kimlik doğrulama mekanizması olmaya devam ediyor. Ancak, insanların zayıf parolalar seçmeye devam ettiğini ve çoğu zaman bunları güvenli bir şekilde yönetmeyerek onları çevrimiçi güvenlik tehditlerine karşı savunmasız bıraktığını biliyoruz.

Zayıf parolaların tahmin edilmesi kolaydır ve saldırganlar kaba kuvvet yöntemlerini kullanarak (bir eşleşme bulmak için tüm harf, sayı ve simge kombinasyonlarını deneyerek) minimum zorlukla kırılabilir . Ayrıca, saldırganların bir parola tahmin etmek için kullandıkları, birçok yaygın kelimeyi ve bunların varyasyonlarını deneyerek kullandıkları sistematik bir yöntem olan sözlük saldırısı için kolay hedeflerdir .

Parola tabanlı kimlik doğrulama sistemleriyle ilişkili güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek için araştırmacılar ve geliştiriciler artık parolalara hiç dayanmayan kimlik doğrulama sistemleri oluşturmaya odaklanıyorlar .

Bu arada, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) veya çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) yöntemleri, hesaplarınızın güvenliğini sağlamanın iyi bir yoludur. Bu yöntemler, bir parolayı biyometrik bilgilerle (örneğin, yüz taraması veya parmak izi) veya jeton gibi sahip olduğunuz bir şeyi birleştirir.

Rastgele üç kelimeyi birleştirerek hem güçlü hem de akılda kalıcı bir şifre oluşturabilirsiniz . Makine tarafından oluşturulan parolaların da tahmin edilmesi zordur ve saldırganlar tarafından kullanılan parola sözlüklerinde görünme olasılığı daha düşüktür.

Ama elbette, tüm bunları söylemek yapmaktan daha kolay. Günümüzün dijital çağında karşılaştığımız zorluklardan biri aşırı parola yüklemesidir. Ve karmaşık şifreleri, özellikle makine tarafından oluşturulan şifreleri hatırlamak zor olabilir.

Bu nedenle, bu amaç için güvenilir bir parola yöneticisi kullanmak iyi bir fikirdir. Parolalarınızı hatırlamak için web tarayıcınıza güvenmek daha az güvenlidir – saldırganların saklanan parolalara erişmek için tarayıcıdaki güvenlik açıklarından yararlanmaları olasıdır.

Umarım, bu listede şifrelerinizden birini görürseniz, onu daha güçlü bir şifreyle değiştirmek için bir itici güç olacaktır. Etik bilgisayar korsanları (bilgisayarların ve ağların saldırıya uğramasını önlemek için çalışan kişiler) de bu bilgileri iyilik için kullanabilir. Öte yandan, bilgisayar korsanlarının bu bilgileri parola saldırılarını hedeflemek için kullanma olasılığını kabul etmeliyiz. Bu, şifrelerinizi güçlendirmek için daha fazla neden olmalıdır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

Usta

Yazar Ares

"Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin" - Che Guevara -

facebookun yeni adi meta

Facebook'un yeni ismi "Meta"

Koronayi onceden bilen Saman Kahinnin Turkiye kehanetleri

Koronayı önceden bilen Şaman Kahin’nin Türkiye kehanetleri